O víkendu udeří tropické teploty, počasí bude lákat k vodě. Od pondělí půjdou teploty ještě výš

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 7. 2023

Druhý červencový týden bude ve znamení tropických teplot a modré oblohy, a to díky oblasti vysokého tlaku vzduchu, která počasí v ČR bude ovlivňovat, a teplému jižnímu proudění. "Těšit se můžeme až na čtrnáct hodin slunečního svitu. V hlavní roli tak o víkendu budou plavky, opalovací krémy a sluneční brýle," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

V sobotu od počasí lze očekávat jasno až polojasno. Ranní teploty 14 až 10 °C. Odpolední teploty 26 až 30 °C.

V neděli bude jasno až polojasno. Ranní teploty 18 až 14 °C. Odpolední teploty 29 až 33 °C.

Od pondělí půjdou teploty ještě výš, zároveň ale už je vhodné počítat s bouřkami.

"Tropické teploty představují pro naše tělo zátěž – ohrožení jsou zejména kardiaci, astmatici, chronicky nemocní, starší generace a malé děti. Pozor na úpal a úžeh," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Úpal je podle meteoroložky reakce organismu na to, že je člověk vystaven nadměrnému teplu – vysokým teplotám, vysoké vlhkosti vzduchu nebo vydýchanému prostředí. Dochází totiž k celkovému přehřátí organismu. "Sluneční paprsky nejsou vůbec potřeba. Kolaps je způsobený poruchou přirozené termoregulace organismu – kdy se naše tělo ochlazuje pocením. Pokud málo pijeme nebo máme v těle málo soli, nemá se z našeho těla co odpařovat, nedostatečný odvod tepla z těla ale způsobuje také vysoká vlhkost vzduchu, nevhodné oblečení nebo velká vrstva tuku na našem těle," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

"Úpal se projevuje téměř okamžitě a mezi jeho hlavní příznaky patří vysoká tělesná teplota (nad 40°C), závrať, bolest hlavy, nevolnost, která je leckdy zakončená zvracením, a zrychlený tep. Stav postižené osoby se může rychle zhoršovat a vyústit až ve ztrátu vědomí, zhruba v polovině případů doprovázenou křečemi," doplnila.

Ještě více nebezpečný bývá úžeh, což je přehřátí mozku. "A to vlivem dlouhého pobytu na slunečním záření. Jak proti úžehu? Vždy pokrývka hlavy, dostatek vody, snížení fyzické námahy. Úžeh se může projevit i s několikahodinovým zpožděním – typicky v noci, když už je tělo dostatečně zchlazené a hydratované. Příznaky úžehu jsou velmi podobné úpalu – doprovodným jevem je i spálená kůže od slunečních paprsků," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že jako první pomoc je vhodné přemístění postiženého do chladnějšího prostředí, uvolnit oděv, otírat končetiny i obličej vlažnou vodou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.