Obavy o plodnost. Molekulární genetik Jan Pačes vysvětlil, jak působí prodělání covidu a vakcína na početí dítěte

Molekulární genetik z AV Jan Pačes
Molekulární genetik z AV Jan Pačes
Foto: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2021

Epidemie koronaviru vyvolává mezi lidmi nejen obavy, ale také řadu konspiračních teorií a zpráv, které se šíří především prostřednictvím sociálních sítí. Jednou z nich je i působení viru SARS-CoV-2 a jeho dosud známých variant či očkování na plodnost a kvalitu spermií. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného molekulárního genetika z Akademie věd Jana Pačesa, zda se informace zakládá na pravdě, nebo nikoliv. "Byly provedeny testy, které potvrzují, že kvalita spermatu po prodělání onemocnění je krátkodobě snížena a zhoršena," vyjádřil se.

Data ministerstva zdravotnictví uvádí, že počet hospitalizovaných se k datu prvního prosincového dne vyšplhal na 6 561, přičemž na jednotce intenzivní péče (JIP) se zdravotníci starají o 1 064 osob nakažených koronavirem. Za středu laboratoře v Česku potvrdily 21 126 nových pozitivních záchytů – za poslední dva týdny hned několikrát denní přírůstky s covidem překročily hranici 20 000 nemocných. Incidenční číslo je stále vysoké, protože za poslední týden připadá na 100 000 obyvatel 1 222 prokázaných nákaz.

Sociální média dávají prostor ke snadnému šíření jakýchkoli informací a především ohledně působení viru a vakcíny na zdravotní stav vzniká řada domněnek a spekulací – hlavně plodnost a kvalita spermií poté, co muž prodělá covid-19, vytvořila mezi lidmi jistou chiméru.

"V souvislosti se zprávami, které se šíří na sociálních sítích, že vakcíny způsobují neplodnost... Víme, že virus vstupuje do buňky pomocí receptoru angiotenzin-konvertující enzym typu 2, ACE2. Koronavirus si tím svým spike proteinem najde tuto molekulu a prostřednictvím ní vstoupí do buňky. Tato molekula se vyskytuje na povrchu mnoha buněk, zejména na povrchu sliznic. Jde to do nosu, nosohltanu nebo sestoupí až do plic. Tohle dělají všechny respirační viry, ale zmiňovaný ACE2 máme také velmi hodně exprimovaný (v lékařském významu vytlačovaný, pozn. red.) například v ledvinách, muži ho mají hodně exprimovaný v testes (varlata, pozn. red) a podpůrných buňkách. Bohužel je také exprimovaný v astrocytech, což jsou kmenové buňky podpůrné nervovým buňkám s dlouhými výběžky. Všechno jsou to tkáně, které virus napadá, čili částečně neurotropní (mají vztah k nervové soustavě, pozn. red). Spektrum tkání, které napadá nebo může napadat, je poměrně velké. Možná to souvisí s tím, že po prodělání onemocnění lidé, kteří třeba neměli těžký průběh a závažné příznaky, mají long covid (přetrvávající komplikace po nemoci, pozn. red.)," vysvětlil Jan Pačes pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ten bývá často neurologický a projevuje se bolestmi hlavy nebo špatným spánkem, soustředěním či výpadky paměti.

Národní institut Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (zkráceně CDC) uklidňuje informací ohledně mužské plodnosti, kdy v současné době neexistují žádné důkazy pro to, že by vakcíny způsobovaly jakékoliv problémy s mužskou plodností. Což prokazuje i studie, která byla provedena na malém vzorku 45 mužů, jimž byla podána jedna z očkovacích látek – od Pfizer/BioNTech nebo Moderny, kdy molekula těchto mRNA vakcíny v těle nezůstává, nýbrž se za krátkou dobu rozpadne.

"U mRNA jde o jakousi informační záležitost, kdy se tam nevpravuje vlastní antigen (látka obvykle bílkovinné povahy, která svou škodlivostí provokuje buňky imunitního systému k produkci jedné nebo více protilátek, pozn. red.) celý, ale nese to pouze informaci o daném antigenu. Ukazuje se, že tento přístup je skutečně účinnější. Přístup mRNA vakcín ukazuje, že má veliký potenciál," řekl již dříve pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57).

Situace je ovšem jiná v případě kvality spermatu, kde je jistý vliv covidu-19 zaznamenán testováním. V České republice se používají vakcíny Comirnaty od farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech a Spikevax od Moderny, kdy je nutná aplikace dvou dávek. U Janssenu do Johnson & Johnson pak pouze jedna dávka.

"Byly provedeny testy, které potvrzují, že kvalita spermatu po prodělání onemocnění je krátkodobě snížena a zhoršena. Existují asi dvě studie, které toto změřily, ale naštěstí u těch testes to není tak zásadní problém, i když uvidíme za pár let. Nicméně zatím se nejedná o velký problém, protože tam se buňky pořád obnovují, pokud jsou tedy poškozené, spermie se vyrábí pořád. Není to jako v případě žen, kdy se vajíčka vyrobí pouze jednou. Zhruba po dvou měsících se tedy kvalita spermatu vrátí do normálu, ale že by byla nějak snížena plodnost, o tom zatím nejsem jakkoli informován," uzavřel renomovaný odborník v oblasti genetiky.


Kdo je Jan Pačes:
  • Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy.
  • Působí v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky.
  • Zabývá se strukturou genomů a zaměřuje se zejména na lidské endogenní retrovirové elementy.
  • Přednáší ve studijním programu bioinformatika.
  • Je koordinátorem velké vědecké infrastruktury ELIXIR.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.