Odborníci mají důkazy, že nákaza koronavirem může u člověka vyvolat cukrovku

Koronavirus může u lidí vyvolat cukrovku.
Koronavirus může u lidí vyvolat cukrovku.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2020

Odborníci se obávají, že nákaza koronvirem má nejen vliv na to, že u diabetiků může mít nemoc těžší průběh. Teď se začaly množit i důkazy, že dokáže u některých lidí vyvolat cukrovku.

O zákeřnosti viru informoval vědecký časopis Nature. V něm výzkumníci popisují, že COVID-19 ničí buňky, které v lidském těle vyrábějí inzulín.

Delší dobu, krátce po vypuknutí pandemie, se mluvilo o tom, že u diabetiků může být průběh nemoci těžší. Zvyšuje se tak riziko a procento úmrtí.

Na skutečnost, že cukrovka je u této nemoci nejen komplikací, ale že COVID-19 může u části pacientů diabetes nastartovat, upozorňuje odborník Paul Zimmet z Monash University v australském Melbourne.

"Diabetes jako takový je pandemií, stejně jako COVID-19. A je možné, že se tyhle dvě pandemie srážejí," myslí si Zimmet stejně jako řada jiných vědců, kteří se opírají o řadu případů. Konkrétně pacientů, kteří se do nemocnice dostavili s nákazou a jejich krevní obraz vykazoval extrémně vysoké hladiny krevního cukru a ketonů - látek, které si tělo vyrábí z tukových zásob v játrech jako zdroj energie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.