Odborník: Roušky ve školách jsou prospěšné, i když zmatek určitě bude. Naučí disciplíně

Psychiatr Jan Cimický
Psychiatr Jan Cimický
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 8. 2020

Od 1. září se vrací řada školáků k povinné školní docházce. Zároveň jde o datum opatření, kdy se začnou plošně ve vnitřních prostorách nosit roušky. Nejde jen o služby, úřady, městskou hromadnou dopravu, ale i školy. Poté, co ministerstvo zdravotnictví vydalo nařízení, se objevila řada kritiků. Podle psychiatra Jana Cimického (72) může jít ale o poměrně účinný krok, který školáky naučí disciplíně, i když jednoduché to zcela nebude.

Počty nakažených jsou na území Česka vzrůstající. Jen za středu laboratoře prokázaly o 316 pozitivních případů více. V souvislosti s návratem dětí do škol a zamezením přenosu nebezpečného viru, je v platnosti od 1. září povinnost nošení ochrany úst a nosu.

Ve školách jde zejména o přestávky, kdy bude docházet ke shlukování. Nošení roušek v lavicích se zatím opatření netýká. "Disciplína, kterou je v tomto směru potřeba vytvořit, je důležitá. Zřejmě okolo nošení roušek ve školách nastane zmatek v tom, že se tam střídají doby, kdy se rouška má nosit a kdy ne. Tedy změny prostředí. Pokud ve třídě nemám mít roušku a na chodbě už ano, tak v tom by měl zmatek i dospělý, natož dítě, kterému je třeba osm let," uvedl pro ŽivotvČesku.cz psychiatr Jan Cimický.

Podle odborníka jsou roušky v případě, že se onemocnění aktivně šíří, důležité. "Počet nemocných stoupá nejenom u nás, ale i v sousedních zemích. Takže potřeba udělat nějaké opatření a přesvědčit sám sebe, že to je to maximum, co já mohu pro to udělat, že nebudu riskovat, nebudu ohrožovat druhé, budu se disciplinovaně řídit hygienickými pokyny, tak to je ujištění pro člověka samotného. Obecně to je dobré, že se mladí lidé budou učit tomu, že může docházet k nějakým změnám," dodal pro ŽivotvČesku.cz Cimický.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.