Odhalte nejčastější žrouty elektřiny, kteří vás připravují o peníze

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Heureka.cz
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 5. 3. 2021

Šetříte, kde se dá, přesto vás trápí neúměrně vysoké doplatky za elektřinu? Možná vám elektrická energie utíká v místech, kde byste to vůbec nečekali. Odhalte s námi nejčastější žrouty elektřiny a jednou provždy s nimi zatočte.

Srovnejte si ceny elektřiny

Srovnání cen elektřiny je vhodné provést alespoň jednou za rok. Během několika minut totiž zjistíte, zda není ten pravý čas změnit dodavatele, nebo alespoň tarif. Takzvaná distribuční sazba má mnoho variant, obecně se ale dělí na jednotarifní, která poslouží domácnostem s nižší spotřebou, a dvoutarifní. Tu ocení domácnosti, které vlastní náročnější spotřebiče nebo používají elektřinu k vytápění či ohřevu vody.

Odložený start a dvoufázový tarif

Jestliže i vy využíváte elektřinu k vytápění nebo ohřevu vody, zjistěte si, zda máte nárok na již zmíněný dvoufázový tarif (tedy D25d a vyšší). Pokud ano, stačí nastavit odložený start na zařízeních, jako je pračka, myčka nebo bojler, aby se spustila až v čase nízkého tarifu. A nemyslete si, rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem bývá i dvě koruny za každou odebranou kilowatthodinu.

Využijte rychlé srovnání cen elektřiny a zjistěte, který dodavatel vám nabízí nejvýhodnější dvoufázový tarif.

Vyměňte staré spotřebiče za nové

Nemají náhodou vaše domácí spotřebiče nejlepší léta už za sebou? Stará a opotřebovaná zařízení často nesplňují aktuální normy týkající se úspornosti a ročně vás tak připravují o tisíce korun. Vyměňte je proto za nové spotřebiče spadající do energetické třídy A+, A++ nebo A+++, které jsou skutečně úsporné a efektivní. Řeč je především o takzvané bílé elektronice, kam se řadí ledničky, pračky a sušičky, myčky nádobí nebo mikrovlnky.

Pozor na pohotovostní režim

Většina domácích zařízení spotřebovává elektřinu i v takzvaném pohotovostním neboli stand-by režimu. Řešení? Televizi a počítač stačí vypnout hlavním vypínačem nebo vytažením ze zásuvky. Ještě elegantnější způsob nabízí prodlužovací kabel s vypínačem, který odstřihne od elektřiny hned několik spotřebičů zároveň.

Nic z toho ale nemusíte řešit, pokud vlastníte spotřebiče vyrobené po roce 2010. Díky evropské regulaci mohou v pohotovostním režimu odčerpat pouze 1 až 2 watty. V roce 2013 došlo ještě ke zpřísnění těchto limitů, a to na 0,5 až 1 watt.

Vypojte nabíječky ze zásuvky

Proč se obtěžovat s vytahováním nabíječky ze zásuvky, když ji v noci opět použijete k dobití svého mobilu? Třeba proto, že i nabíječky, které zrovna nenabíjí, spotřebovávají elektrickou energii a přeměňují ji na teplo. Během dne tak vyhodíte oknem až 10× více energie, než je potřeba k dobití telefonu.

Pořiďte si úsporné žárovky

Nenecháváte zbytečně rozsvíceno, přesto se vaše zálohy za elektřinu stále zvyšují? Zkuste vyměnit stávající žárovky za úsporné LEDky. Investice do nich se sice na první pohled zdá neúměrně vysoká, z dlouhodobého hlediska se vám ale vyplatí. Rozdíl ve spotřebě energie klasické a LED žárovky je totiž zhruba 80 %.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.