Ohledně konce války v roce 2023 jsem skeptický, říká špičkový expert na válečné konflikty

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 3. 2023

Zřejmě ani letos se svět nedočká mírového řešení rusko-ukrajinského konfliktu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (45) navíc v úterý uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k ukrajinskému návrhu na ukončení války na Ukrajině. Odpověď ale dosud nedostal, informovala agentura Interfax-Ukrajina. Podle bezpečnostního experta Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity je nepravděpodobné, že by válka skončila letos - zaujal k tomu velmi skeptický postoj.

Válka na Ukrajině trvá déle než rok. Peking v únoru představil vlastní mírový plán, který by se podle včerejšího vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina (70) mohl stát základem pro urovnání konfliktu na Ukrajině.

Jak moc pravděpodobné je, že by válka na Ukrajině skončila letos, odpověděl na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz Josef Kraus. "Hodně bude záležet na ukrajinské vůli vzdorovat ruské agresi. Ukazuje se, že ta vůle tam stále je a že Západ má stále vůli Ukrajinu podporovat. Nedokáži říct, kdy konec bude, ale považuji za velmi nepravděpodobné, že by konflikt reálně skončil v první polovině roku 2023. A za méně pravděpodobné, že by konflikt skončil i v druhé polovině roku 2023. Osobně si myslím, že až teprve po nevydařených pozemních ofenzívách jedné ze stran nastane čas pro nějaké vyjednávání, případně exitovou strategii ruské strany nebo něco takového. Ohledně roku 2023 jsem velmi skeptický a muselo by dojít na nějakou mimořádnou událost, která by celý ten běh dění zvrátila," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník přes bezpečnostní a vojenskou problematiku.

Ruský prezident Putin po rozhovorech se Si Ťin-pchingem v Moskvě uvedl, že čínský mírový plán by mohl být základem ukončení konfliktu na Ukrajině. Současně dodal, že dosud nevidí ochotu Západu a Kyjeva jednat v tomto směru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.