Okamura překonal svůj loňský rekord v délce žvanění ve Sněmovně. Kvantitu slov okomentoval Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2024

Komentář: Ve čtvrtek předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura při vystoupení ke korespondenční volbě překonal svůj loňský rekord v délce projevu ve Sněmovně. Tehdy 28. února při projednávání vládního návrhu o sporném snížení valorizace důchodů mluvil sedm hodin a sedm minut. Své vystoupení zahájil v 9:05 a během řeči uvedl, že je připraven mluvit až do večera. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila někdejšího politického fenoména a brilantního rétora Miroslava Kalouska, a to s dotazem, zda dávají obstrukce nějaký smysl, když koaliční vláda má »vítěznou stoosmičku«. Uvedl, že obstrukce jsou legitimní nástroj opozice, ale je tu jedno ale.

Do debaty bylo po 16:15 přihlášeno dalších 66 poslanců především z opozice, kteří také chtějí obstrukčními projevy alespoň oddálit projednání novely o umožnění Čechům v zahraničí hlasovat poštou v prezidentských a především sněmovních volbách už v příštím roce.

"Obstrukce jsou legitimním nástrojem opozice, samozřejmě jsme se toho dopouštěli také. Co je ale komedianství, že současně opozice naříká, že bychom měli řešit mnohem naléhavější problémy, než je korespondenční volba. Souhlasím s tím, že naše země má naléhavější problémy, než je korespondenční volba, tak ať opozice přestane bezobsažně plkat a jde řešit ty naléhavější problémy," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz politický klasik Kalousek verbální maraton Okamury.

"Zdržovat a zároveň říkat, že máme důležitější problémy, to nedává logiku," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek. Zároveň odpověděl na dotaz, zda v současnosti obstrukce mají význam a jak je lze vnímat, když vládní koalice nakonec nejpravděpodobněji uspěje. "V tuto chvíli je to zviditelňování verbální kvantity, nikoliv intelektuální kvality," dodal.

Okamura překonal délkou vystoupení projev někdejšího kubánského vůdce Fidela Castra, který při svém znovuzvolení do čela komunistického ostrovního státu v únoru 1998 hovořil před poslanci sedm hodin a 15 minut bez přerušení.

Předseda SPD hned v úvodu projevu navrhl zamítnutí koaliční novely, která je podle něj účelová a není v souladu s ústavou, což vládní tábor odmítá. Ve vystoupení také tradičně kritizoval vládu, kterou obviňoval mimo jiné z poklonkování EU. "Lezete do zadku kde kam, lezete do Brusele," prohlásil na adresu vládní koalice Okamura se skloňováním, které s ohledem na svůj slovenský původ užívá častěji předseda dalšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Se středečním téměř čtyřhodinovým Babišovým projevem Okamuru spojovalo také to, že si předseda SPD rovněž vypomáhal čtením diplomové práce, konkrétně o Masarykově pojetí demokracie. Podle něj lze demokracii pojímat jako diskusi lidí svobodných a sobě rovných, přičemž pravá diskuse vyžaduje jistou disciplínu a její účastníci by se neměli uchylovat »k populismu a demagogii«, uvedl Okamura, který bývá právě z populismu a demagogie obviňován. "Jsem teprve na straně 42 ze 100 stran," uvedl po více než sedmi hodinách bez přerušení k délce dalšího vystoupení s tím, že by mohl skončit až závěrem jednacího dne v 19:00. Ujistil se, že si koalice neprosadila jeho prodloužení do půlnoci tak jako ve středu.

Šéf SPD čtení diplomové práce prokládal mimo jiné výkladem svých zvyků ohledně požívání alkoholu a nonverbální komunikace s ostatními poslanci SPD nebo vzpomínkami na působení v první třídě základní školy. Odbíhal ale také k opakovaným útokům na politické oponenty a veřejnoprávní média. Žádal Českou televizi, aby zveřejňovala jeho vyjádření v plném rozsahu a údajně manipulativně je nekrátila. Za totalitní manýry a fašismus znovu označoval to, že se někteří členové TOP 09 fotografovali před jeho bydlištěm.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.