Okno do historie: Sovětský svaz hořekoval, že Anglie odmítla jeho báječné barevné televize
Studená válka charakterizovala svět rozdělený na dva mocenské bloky až do roku 1989, kdy se řada zemí, včetně Československa, vymanila z područí Sovětského svazu. Moskva, která po druhém světovém konfliktu významně rozšířila svoji sféru vlivu, stejně jako současný Kreml šířila o svém panství propagandu, ve které líčila zemi sovětů jako ideální stát. Nechybělo samozřejmě stěžování si na zlý západní svět, který bolševické říši hází klacky pod nohy. S portálem ŽivotvČesku.cz se nyní může čtenář podívat do roku 1977, kdy v Sovětském svazu vládl huňatým obočím pověstný Leonid Iljič Brežněv.
Československo bylo už devátým rokem okupováno, na jeho území se usídlily sovětské vojenské základny. Všudypřítomná normalizace vnesla do životů lidí myšlenkovou šeď kombinovanou se socialistickým konzumem. Byt v paneláku, obývací stěna, podpultový barevný televizor, lednička, pračka, chata a nově i Škoda 105 před domem. To byl dokonalý obrázek socialistického biedermaieru, normalizačního vrcholu blahobytu v okupované zemi.
Sovětský svaz i pro obyvatele »bratrského« Československa vydával v Moskvě propagační publikace v českém jazyce. Před nástupem internetu vlastně klíčová masová možnost šíření propagandy. Jednou z knih, které měly přesvědčit českého čtenáře, že je v Sovětském svazu ráj, byla útlá brožurka »SSSR. 100 otázek a odpovědí«. Nemá valného smyslu reprodukovat tirády o dokonalosti politického a společenského řádu ve východní říši, realitu už všichni známe.
Pozoruhodné jsou stesky na prohnaný Západ. Nečekejme ale mnoho výraziva o imperialistech a štváčích z Wall Streetu. Doba 50. let už byla pryč a Sovětský svaz v roce 1977 řešil hlavně peníze. Potřeboval nutně západní měnu, tu bylo možné získat jen prostřednictvím obchodu se státy za železnou oponou. Ano, známý dialog z filmu Pupendo je více než pravdivý: "Ještě jednu věc mají komunisti radši než Lenina." - "Maminku." - "No tu taky, maličký." - "Ale ještě radši než maminku mají rádi valuty."
V knize o SSSR hořekují bolševici, že jsou sovětské výrobky na Západě ošklivě pomlouvány. "Na Západě se často tvrdí, že kvalita sovětských strojů a další techniky není na úrovni, že nejsou schopné konkurence, přitom však se tam proti těmto sovětským výrobkům vytvářejí umělé překážky diskriminačního charakteru," píší autoři propagandistické brožurky. A hned vyvozují závěr, že jde o zlovolný útok. Bědují přitom, že stará dobrá Anglie odmítá sovětské barevné televizory.
"Proč se tedy uvaluje embargo na dovoz sovětských barevných televizorů do Anglie a omezuje se dovoz sovětských tranzistorových přijímačů a gramorádií?" zní stížnost, která má českého čtenáře podprahově přesvědčit, že hrdý Albion odmítá sovětské přístroje proto, že jsou mimořádně kvalitní a mohly by ohrozit západnické výrobky. Ostatně, jako protiváhu brožurka nabízí statistiku o nákupech sovětských strojů na Západě.
"V letech 1971 až 1975 západní partneři koupili 1150 tisíc sovětských automobilů, 170 tisíc traktorů, 8500 buldozerů, 72 tisíc kovoobráběcích strojů. Četné strojírenské závody v NSR používají velmi odolné nože pro obrábění mimořádně tvrdých ocelí, vyráběné rovněž v sovětské licenci," hrdě se vypočítává, aby na další straně přišlo přiznání, že v roce 1975 byl Sovětský svaz v obchodu se Západem v deficitu. V důsledku velkých nákupů obilí vyvolaných mimořádným suchem a neúrodou.
Ale nejde o jediné stesky na bohatý Západ. Kapitalisté totiž podle knihy omezují dodávky kapitalistických médií do Sovětského svazu. "Systematicky jsou narušovány sovětské objednávky na americké politické týdeníky jako US News and World Report a Time International," vypočítává se v propagačním dílku. Úplnou hrůzu pak představuje bědování nad finanční nedostupností novin z USA.
"Například roční předplatné leteckou poštou na New York Times představuje 2982 dolarů, což je činí prakticky nedostupnými," dozvídáme se. Jako protiklad je uvedeno, jak levné jsou pro Američany nebo Francouze sovětské noviny. "Naproti tomu roční předplatné leteckou poštou moskevské Pravdy v kterékoliv západní zemí činí 14,4 dolaru," hlásá podivná reklama. Nyní zbývá si jen představit, kolik obyvatel USA by po takové nabídce zatoužilo.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.