Omikron jako klid před bouří: Roman Prymula zhodnotil, co čeká novou vládu v boji s koronavirem

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 12. 2021

Epidemie koronaviru v Česku zpomaluje. Svědčí o tom řada ukazatelů, mezi nimi jsou počty nakažených, počty hospitalizací, ale i úmrtí. S covidem-19 dosud v Česku zemřelo 33.902 lidí. Na pondělí připadá 54 obětí, na neděli 94. Jako klid před bouří působí očekávaný nástup infekčnější varianty omikron, o které se toho stále moc neví. V současnosti se očekává, kdy nová vláda složená z pěti stran převezme štafetu v řízení země. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu (57), jak těžkou úlohu bude mít kabinet Petra Fialy (57) v boji s epidemií. "Občan očekává rychlá řešení, která ale nejsou," zdůraznil bývalý ministr zdravotnictví, co je velkou překážkou.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí uvedl, že v ČR zatím není hlášen další případ varianty omikron. Jediným známým případem je nákaza ženy z Liberce. V pozitivních vzorcích podle SZÚ nadále v naprosté většině převažuje varianta delta a její subvarianty.

Právě varianta omikron je zatím velkou neznámou, která by podle různých predikcí v závislosti na její vyšší infekčnosti měla po svém nástupu dominovat. Zatím ale není jasné, jak vir zachycený v Jihoafrické republice bude schopen šířit se v jiném demografickém složení a prostředí.

"Co se týká epidemie, tak každá vláda by měla těžkou roli. Epidemie není nic, co by mělo jednoduché řešení a vidíme to na ostatních zemích světa, že tu není univerzální model, který by to vyřešil. A to, že vládní garnitura není schopna to vyřešit, tak jí to logicky ubírá body, o čemž se už přesvědčila vláda v demisi i nastupující vláda, protože rychle ztrácí body u obyvatelstva, když nenabízí nějaká řešení, která pomohou z krize rychle. A občan očekává rychlá řešení, která ale nejsou," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, jak nelehký je boj s koronavirem.

V současnosti epidemie začala zpomalovat. Počet hospitalizovaných se od minulého pondělí snížil zhruba o 500, lidí ve vážném stavu je asi o 100 méně. Přesto zůstává řada nemocnic kvůli péči o covidové pacienty přetížená. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) čeká pokles hospitalizovaných zhruba kolem Vánoc. Data z tohoto týdne podle něj ukážou, zda bude snižování počtu nových případů covidu pokračovat, nebo bude počet nákaz delší dobu zhruba stejný.

Vánoce následně budou hrát významnou roli v dalším vývoji epidemie. Během svátků se očekává, že lidé se budou více stýkat, což by mělo mít vliv na vzedmutí vlny epidemie v úvodu nadcházejícího roku.

Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. Uvedl to kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (40). Pokud profesní organizace budou požadovat, aby v jejich oblasti bylo očkování povinné, Fialova vláda je vyslyší, dodal.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (35), jak se k takovému plánu staví. Vzkázal, že své kroky v boji o lidské životy nehodlá měnit. "Nerad měním kroky, které už jsem avizoval, že uděláme. V tuto chvíli nebudu měnit záměr vydat novou vyhlášku. Pokud přijde můj nástupce, nová vláda, může samozřejmě vyhlášku zrušit, je to její odpovědnost, ale jsem přesvědčen o tom, že bez dostatečné proočkovanosti nejde situaci, potažmo epidemii zvládnout. Budeme čelit hrozbě dalších lockdownů, dalších krizových situací v oblasti nemocnic a tak to prostě je. Myslím si, že je ve veřejném zájmu, aby očkování bylo zavedeno pro rizikové skupiny. Za mě v tuto chvíli je to tak, že na tom nic měnit nehodlám, vyhláška bude vydána a pokud nová vláda usoudí, že ji chce zrušit, je to už na ní," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví, jak vnímá budoucí krok nové vlády.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.