Omikron má 32 mutací na spike proteinu. Roman Prymula vysvětlil pro obyčejného člověka, co to znamená a jak mu to může ublížit

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2021

Liberecká nemocnice v pondělí oznámila, že je definitivně potvrzený první případ varianty omikron v České republice, u dalších dvou lidí se na výsledky čeká. Omikron patří podle Světové zdravotnické organizace (WHO) mezi znepokojivé typy koronaviru. Vykazuje velký počet mutací na takzvaném spike proteinu. Epidemiolog Roman Prymula (57) vysvětlil, proč je to problém. "Čím více je mutací, tím větší je pravděpodobnost, že nebude fungovat vakcína. Zároveň se může ukázat, že taková mutace se může vyhnout našemu imunitnímu systému," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Varianta koronaviru nazvaná omikron byla poprvé zaznamenána 9. listopadu v Jihoafrické republice a od té doby se stihla rozšířit do několika zemí celého světa. Podle WHO se omikron pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje velmi vysoké riziko. Obavy mezi lidmi vyvolává i fakt, že nová varianta byla objevena v teplé zemi, přestože dosud se kmenům covidu-19 dařilo nejvíc především při nižších teplotách. Bývalý ministr zdravotnictví popsal, zda omikron může v Česku řádit ve velkém i v létě.

"Ono ani tak nezáleží na klimatických podmínkách, tam se to příliš neliší, ale jde o to, jakým způsobem dochází ke kontaktu mezi lidmi. Každopádně ta mutace má obrovský potenciál se šířit, je výrazně rychlejší než všechny stávající mutace. Dobrou zprávou může být, že nebude tak klinicky závažná, ale to se ještě ukáže, to zatím v evropských podmínkách nejsme schopni říct," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Experty zarazil především fakt, že varianta omikron má celkem 32 mutací na spike proteinech, takzvaných S proteinech. Takový počet mutací je nezvykle velký. Roman Prymula očima odborníka vysvětlil, co vysoký počet mutací znamená, co může způsobit za komplikace a nakolik se může podepsat na lidech, kteří jsou nyní chráněni protilátkami, ať už po nemoci či očkování.

"Tady je třeba říci, že struktura celého toho proteinu v originálním viru byla nějaká. A na tu strukturu se samozřejmě připravovaly vakcíny, protože ten povrchový protein byl vybrán jako potenciálně dostatečně imunogenní, to znamená schopný vyvolávat reakci imunitního systému. Postupně začalo docházet k mutacím a to znamená, že se v určitém bodu ta struktura změní a není taková, jako je původní. Čím více je mutací, tím větší je pravděpodobnost, že nebude fungovat vakcína. Zároveň se může ukázat, že taková mutace se může vyhnout našemu imunitnímu systému i u osob, které prodělaly onemocnění tím původním virem," vysvětlil uznávaný epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz, co mutace znamenají.

Další obavu ohledně nové varianty koronaviru vyvolává reálná síla vakcín. Šéf americké farmaceutické společnosti Moderna Stéphane Bancel se na základě předběžných zjištění domnívá, že nynější vakcíny proti covidu-19 budou zřejmě méně účinné v boji s novou variantou omikron. Řekl to v rozhovoru s listem Financial Times. Dodal však, že na průkazná data je potřeba počkat ještě asi dva týdny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.