Papež: Ženy kvůli omezení volného pohybu trpí domácím násilím

1500x500
1500×500
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 4. 2020

Papež František během pondělní velikonoční mariánské modlitbě vyzdvihl práci žen v nynější celosvětové pandemii způsobené koronavirem. V projevu uvedl, že některé ženy mohou kvůli nařízenému omezení volného pohybu trpět domácím násilím.

Papeže citovala agentura EFE. "Dnes bych chtěl připomenout zejména skutky, které činí mnohé ženy, obzvlášť v této nouzové situaci, kdy se úpěnlivě starají o ostatní," řekl papež v apoštolské knihovně ve Vatikánu. Papež vyzdvihl práci lékařek, zdravotnic, policistek, zaměstnankyň věznic či prodavaček, které jsou v době pandemie v první linii.

Ve svém projevu dále ocenil matky a sestry, které jsou "zavřené se svými rodinami doma, s dětmi, seniory či handicapovanými". Některé z nich jsou podle něj ohroženy domácím násilím.

Papež vyzval k modlitbě za země, které jsou nejvíce poznamenané šířením nákazy. "Myslím na všechny země, které jsou zasaženy koronavirem, některé silněji, například Itálie, Španělsko, Spojené státy, Francie a další země. Seznam je to dlouhý. Modlím se za ně všechny," pronesl.

Domácí násilí způsobené strachem

Papež není jediným, kdo poukazuje na nárůst domácího násilí v době karanténních opatření. Před týdnem i generální tajemník OSN António Guterres. "Mnoho žen a dívek této hrozbě čelí tam, kde by měly být v největším bezpečí - ve svých vlastních domovech," řekl Guterres s tím, že za zbytečným násilím stojí stres a obava z ekonomický dopadů v jednotlivých rodinách.

V řadě zemí s omezením volného pohybu kvůli koronaviru vzrostly v posledních týdnech počty telefonátů na nouzové linky zřízené na pomoc obětem domácího násilí.

GALERIE:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.