Pašeračka Tereza má naději, že se vrátí do Česka. Je to možné v jediném případě, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí

Češka Tereza H.
Češka Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2021

Za mřížemi láhaurského vězení v Pákistánu si odpykává trest Češka Tereza Hlůšková (25), která byla v lednu 2018 zadržena na tamním letišti s téměř deseti kilogramy tvrdých drog. Kvůli pašování heroinu si vyslechla verdikt více jak osmi let v tvrdých podmínkách vězení Kot Lakhpat. "Návrat paní Hlůškové do České republiky je v tuto chvíli možný pouze v případě, pokud ji odvolací soud osvobodí. Příští soudní jednání je stanoveno na konec září," uvedl mluvčí ministerstva zahraničních věcí Jakub Augusta pro ŽivotvČesku.cz.

Případ Terezy Hlůškové rezonuje společností už dlouhou dobu a stal se výrazně medializovaným. Podmínky pákistánského vězení jsou nekompromisní a každý den je pro Česku odsouzenou za pašování heroinu čím dál těžší. Několikrát se bezúspěšně pokusila dostat k odvolacímu soudu, ale zasáhla do toho také pandemie koronaviru, kdy došlo k rozsáhlému šíření viru na území Pákistánu. Vše se tedy neustále odkládalo.

"Odvolací soud opět neproběhl, bylo to odloženo. Pracovníci české ambasády v Pákistánu včetně konzula i velvyslance poskytují konzulární pomoc a jsou s ní dlouhodobě v kontaktu. Pan velvyslanec se s ní osobně setkal těsně před stanoveným datem soudu. Probral s ní další varianty možného postupu a vývoje," sdělila již dříve tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

České ministerstvo zahraničních věcí se k věci aktuálně staví tak, že zatím nejsou příliš velké šance na jakoukoli změnu.

Každoročně v období sychravého podzimu nastává chřipková epidemie, která nemusí být pro některé jedince rozhodně žádnou banalitou. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka (53) je velmi důležité dbát na to, aby se proti chřipce nechali očkovat rizikové skupiny i zdravotníci. "Může se objevit zase taková varianta chřipkové epidemie, která bude agresivnější. Jde o každoroční záležitostí – někdy mírnou, jindy naopak silnou. Velmi záleží na variantě. Určitě bych každému z rizikové skupiny doporučil, aby se nechal očkovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

"Nadále platí, že náš zastupitelský úřad poskytuje paní Hlůškové maximální možnou součinnost. Přesun k výkonu trestu do České republiky aktuálně není možný bez česko-pákistánské dohody o vydávání odsouzených osob, která i přes snahu českých orgánů zatím uzavřena nebyla. Návrat paní Hlůškové do Česka je proto v tuto chvíli možný pouze v případě, pokud ji odvolací soud osvobodí. Příští soudní jednání je stanoveno na konec září," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jakub Augusta z Odboru komunikace ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.