Pašeračka Tereza má naději, že se vrátí do Česka. Je to možné v jediném případě, uvedl mluvčí ministerstva zahraničí

Češka Tereza H.
Češka Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 8. 2021

Za mřížemi láhaurského vězení v Pákistánu si odpykává trest Češka Tereza Hlůšková (25), která byla v lednu 2018 zadržena na tamním letišti s téměř deseti kilogramy tvrdých drog. Kvůli pašování heroinu si vyslechla verdikt více jak osmi let v tvrdých podmínkách vězení Kot Lakhpat. "Návrat paní Hlůškové do České republiky je v tuto chvíli možný pouze v případě, pokud ji odvolací soud osvobodí. Příští soudní jednání je stanoveno na konec září," uvedl mluvčí ministerstva zahraničních věcí Jakub Augusta pro ŽivotvČesku.cz.

Případ Terezy Hlůškové rezonuje společností už dlouhou dobu a stal se výrazně medializovaným. Podmínky pákistánského vězení jsou nekompromisní a každý den je pro Česku odsouzenou za pašování heroinu čím dál těžší. Několikrát se bezúspěšně pokusila dostat k odvolacímu soudu, ale zasáhla do toho také pandemie koronaviru, kdy došlo k rozsáhlému šíření viru na území Pákistánu. Vše se tedy neustále odkládalo.

"Odvolací soud opět neproběhl, bylo to odloženo. Pracovníci české ambasády v Pákistánu včetně konzula i velvyslance poskytují konzulární pomoc a jsou s ní dlouhodobě v kontaktu. Pan velvyslanec se s ní osobně setkal těsně před stanoveným datem soudu. Probral s ní další varianty možného postupu a vývoje," sdělila již dříve tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

České ministerstvo zahraničních věcí se k věci aktuálně staví tak, že zatím nejsou příliš velké šance na jakoukoli změnu.

"Nadále platí, že náš zastupitelský úřad poskytuje paní Hlůškové maximální možnou součinnost. Přesun k výkonu trestu do České republiky aktuálně není možný bez česko-pákistánské dohody o vydávání odsouzených osob, která i přes snahu českých orgánů zatím uzavřena nebyla. Návrat paní Hlůškové do Česka je proto v tuto chvíli možný pouze v případě, pokud ji odvolací soud osvobodí. Příští soudní jednání je stanoveno na konec září," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jakub Augusta z Odboru komunikace ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.