Nastává období chřipkové epidemie. Může se objevit agresivnější varianta, míní šéf ČLK. Upřesnil, jak se chránit

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 8. 2021

Každoročně v období sychravého podzimu nastává chřipková epidemie, která nemusí být pro některé jedince rozhodně žádnou banalitou. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka (53) je velmi důležité dbát na to, aby se proti chřipce nechali očkovat rizikové skupiny i zdravotníci. "Může se objevit zase taková varianta chřipkové epidemie, která bude agresivnější. Jde o každoroční záležitostí – někdy mírnou, jindy naopak silnou. Velmi záleží na variantě. Určitě bych každému z rizikové skupiny doporučil, aby se nechal očkovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Podle oficiálních statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nebyl v chřipkové sezóně 2020/2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky. Podepsala se na tom přísná opatření, hygienická pravidla a především nošení ochrany dýchacích cest (roušek a respirátorů), což zabránilo propuknutí chřipky v takové podobě, jak je vždy na v chřipkové sezóně běžné. Spekulovalo se o tom, že pandemie nového typu koronaviru se podílela na téměř vymýcení infekčního onemocnění. Tak tomu ale není.

Proti chřipce existuje očkování, kdy nejohroženějšími skupinami bez vakcíny jsou přirozeně senioři. Například v porovnání s Velkou Británií, která má v průměru 65 procent očkovaných starších nad 65 let, v Česku je jich evidováno zhruba 20 procent.

"Většinou budeme nosit respirátory v uzavřených prostorách nadále, takže to je proti nějaké chřipkové epidemii dobré. Na druhou stranu se může objevit zase taková varianta chřipkové epidemie, která bude agresivnější. Jde o každoroční záležitostí – někdy mírnou, jindy naopak silnou. Velmi záleží na variantě chřipky. Určitě bych každému z rizikové skupiny doporučil, aby se proti chřipce nechal očkovat," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že skutečně důležitá je také vakcinace zdravotníků, kteří jsou každodenně vystavováni nemocným lidem.

"Stejně tak budeme propagovat očkování mezi zdravotníky, aby se nechali vakcinovat. My jsme v loňském roce sehnali jako komora třeba pro tisíc lékařů očkovací látky proti chřipce, protože jich byl nedostatek. Ani lékaři se tedy neměli čím očkovat. Nakonec se ukázalo, že to bylo možná trošku zbytečné, ale člověk nikdy neví," dodal prezident ČLK pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.