Pavouk zápřednice prokousne kůži. Aktivní je v květnu, říká bioložka. Po útoku hrozí i dočasné ochrnutí
Pavouk zápřednice jedovatá je nejjedovatější pavouk Česka a mnozí z něj mají velké obavy. Setkání s ním nemusí být vůbec nic příjemného. Dokáže totiž prokousnout lidskou kůži. "Po vegetaci se začínají pohybovat v květnu," řekla pro ŽivotvČesku.cz bioložka Ivana Hradská s tím, že pavouk sám o sobě není útočný, ale agresivní bývá, když matka hlídá mláďata a cítí ohrožení.
Reakce na kousnutí zápřednicí je u lidí zcela individuální. Z obecného hlediska platí, že nejhorší může být po kousnutí otok, bolestivost v místě kousnutí (větší než v případě bodnutí blanokřídlým hmyzem) a ve výjimečných případech i dočasné ochrnutí. "V případě, že člověk trpí alergií, lékařská pomoc je rozhodně nutná," uvedla bioložka s tím, že po letošní zimě nehrozí přemnožení.
"Letošní zima byla poměrně dost mrazivá, což obecně těmto druhům pavouka neprospívá," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz bioložka Ivana Hradská.
Lidé ze zápřednice jedovaté ale nemusí mít obavy. Odborníci se shodují, že žádný živočich, ani zápřednice, aktuálně žijící v České republice nezpůsobí u zdravého člověka závažné komplikace nebo dokonce smrt. "Není to pavouk, který by vyhledával přítomnost člověka, naopak jde o druh s výraznou noční aktivitou. Potřebuje dlouhé trávy, na kterých si staví zámotek," dodala odbornice.
V případě, že se člověk setká se zápřednicí ve svém obydlí, jde spíše o vzácnou náhodu. Před rokem 2008 byla v Česku spíše vzácná, v posledních letech dochází k jejímu rozšiřování a v současnosti na ni lze narazit na celém území republiky.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.