Plán pro sundání roušek: Vojtěch prozradil, jak se budou v červnu nosit. Venku ne, ale v práci asi ano

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: archiv Adama Vojtěch
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2020

Řada Čechů se těší, až sundá z úst roušky. Samozřejmě nosit ochranu úst a nosu v období teplého počasí není nic příjemného. Na druhou stranu vláda již několikrát uvedla, že zavedení povinnosti nosit roušky je v boji s epidemií koronaviru klíčové. Zeptali jsme se ministra zdravotnictví, jak to bude s avizovanou polovinou června, kdy se roušky plošně mohou sundat...

"Pokud jde o roušky, chceme dodržet povinnost a takový je plán, že by do 15. června platila všeobecná povinnost s výjimkami, které dnes už v tom jsou, myšleno pro děti a tak dále. Sleduji diskuze lidí a z lidského hlediska jím rozumím, na druhou stranu si musíme uvědomit že ochrana úst a nosu je klíčová v prevenci a kvůli rozvolnění budou lidé více v kontaktu a je nutné, aby se chránili. Čili po dobu rozvolnění je nutné dbát této povinnosti a pak uvidíme, jestli dojde k nárůstu či nikoliv. Pokud se nic zásadního nestane, odložíme roušky 15. června," řekl pro Život v Česku ministr zdravotnictví.

Pokud se epidemiologové s ministrem zdravotnictví shodnou na schématu, že od poloviny června lidé budou smět sundat na veřejnosti roušku, nebude to platit zcela ve všech případech. Třeba MHD či obchody zůstanou ve striktním opatření - tedy bez roušky nebude umožněn vstup do prostor.

Zaměstnání? Zvážíme to

"V zásadě by mělo jít o pravidlo vnější vs. vnitřní prostory, to znamená venku je asi nebudeme muset nosit, ale zvážit třeba musíme zaměstnání. A to z hlediska rizik. Určitě MHD, obchody - v tom máme jasno. Musíme zvážit všechny aspekty, je mi jasné, že nosit 8,5 hodiny či více roušku, není příjemné. Ale dodržet 2 metry rozestupu nejen v zaměstnání, ale celkově, by mělo platit. Musíme to zvážit, zatím pevné stanovisko nemáme, ale zatím platí, že vnější prostory bez roušek, vnitřní s rouškou, ale možná do té doby dojde ke změnám," dodal pro Život v Česku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.