Po tropech do Česka v neděli vtrhnou bouřky. Hrozí i krupobití. Očekáváme je nejméně do středy, upřesnila meteoroložka

Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 24. 7. 2021

Zatímco teploty se budou v následujících dnech šplhat k tropickým hodnotám, vlnící se studená fronta způsobí, že už v neděli do Česka vtrhnou bouřky. Ty mohou být ojediněle i silné a doprovázené nebezpečnými jevy. "Déšť, přeháňky a místy bouřky se na našem území budou vyskytovat nejméně do středy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Konec týdne přinese nárůst teplot vzduchu, před nedělním přechodem vlnící se studené fronty totiž pronikne do Česka teplý vzduch od jihu, takže o víkendu naměříme až 31 °C. Konec víkendu ale přinese bouřky, jejichž výskyt meteorologové očekávají minimálně do středy.

"Už od neděle očekáváme místy bouřky, které mohou být ojediněle silné, tj. doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy – krupobitím, přívalovým deštěm o intenzitě kolem 40 mm, ojediněle až 60 mm a silným větrem s nárazy o rychlosti až 90 km/h. Déšť, přeháňky a místy bouřky se na našem území budou vyskytovat nejméně do středy," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Až do konce víkendu se budou nejvyšší odpolední teploty držet nad tropickými 30 stupni, mírně klesat začnou až ve středu. Do téhož dne by měly vydržet i avizované bouřky, meteorologové ovšem předpokládají, že mohou být silné a na našem území mohou setrvat i déle.

Každý rok se v českých lesích rozjede houbařská sezóna a s ní velký spor, jak správně sbírat hřiby a jiné druhy hub. Mají se plodnice hub vydloubávat, nebo je možné je odříznout u země? Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila mykoložku Terezu Tejklovou a komerčního sběrače hub Martina Mňuka. Oba experti se shodli. "Pokud chceme hubu správě určit, je lepší ji vydloubnout ze země celou," řekla mykoložka.

Noc na pondělí byla tropická a stejně tak tropické bude i pondělí a pracovní dny, které bu...

"V neděli bude zpočátku dne jasno až polojasno, během dne přibývání oblačnosti a místy déšť nebo bouřky, ojediněle i silné doprovázené nebezpečnými jevy. Ranní teploty budou klesat na 19 až 15 °C. Odpolední teploty vystoupí na 27 až 31 °C, na západě bude kolem 25 °C. Foukat bude mírný jihovýchodní vítr o rychlosti 15 až 20 km/h, zesilovat bude v bouřkách až na 90 km/h," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu