Řezat, trhat, dloubat: Houbaře rozdělil spor, jak sbírat hřiby. Odborníci řekli, co je správný postup

Hřib dubový je vyhledávaná houba.
Hřib dubový je vyhledávaná houba.
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2021

Každý rok se v českých lesích rozjede houbařská sezóna a s ní velký spor, jak správně sbírat hřiby a jiné druhy hub. Mají se plodnice hub vydloubávat, nebo je možné je odříznout u země? Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila mykoložku Terezu Tejklovou a komerčního sběrače hub Martina Mňuka. Oba experti se shodli. "Pokud chceme hubu správě určit, je lepší ji vydloubnout ze země celou," řekla mykoložka.

Každý rok se zejména na sociálních sítích strhne spor, zda houby z lesní hrabanky vyjmout, nebo je odříznout. Objevuje se názor, že uříznutá část houby v lese shnije. To je pravda, ale profesionální sběrač hub Martin Mňuk se při dotazu usmíval, že když houbu v lese nikdo nenajde, tak přeci nakonec shnije také.

"Je to opravdu jedno, ani jeden typ sběru houbám neškodí. Houbám škodí sešlap podhoubí nadměrným houbařením, pokud se do nějaké lokality sjedou stovky houbařů, tak to dobré určitě není. Dále pak houbám škodí těžba dřeva, je logické, že když les vytěžíte, že už tam houby neporostou. Dokonce se dělal výzkum, kde srovnávaly oba postupy, tedy vyjmutí a odříznutí, vědci potvrdili, že oba způsoby sběru houbám neškodí," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz Martin Mňuk s tím, že ale třeba u smrkových hřibů, které jsou často hodně schované v zemi, se houbař o část plodnice při řezání sám ošidí.

"Nevýhodou při řezání také trochu je, že když jde po vás do lesa další houbař a nachází uřezané nohy, že to nevypadá hezky. Znovu ale opakuji, že houbám to nevadí, vadí jim nájezdy na určité lokality, drancování a sešlap podhoubí," má jasno profesionální houbař. Jeho názor podpořila také mykoložka Tereza Tejklová.

"Souhlasím s panem Mňukem, z hlediska ochrany hub je to opravdu jedno. Mykologové ale doporučují vyjmout plodnici celou, to je ale kvůli tomu, že houby mají určovací znaky často na spodní bázi třeně. Když houbu člověk odřízne, tak bázi nevidí. To je třeba zásadní při určování muchomůrek - hlavně třeba při rozpoznání muchomůrky růžovky. Mykologové ale takto určují i některé druhy hřibů, ty poznáte až při celkovém řezu plodnicí, takto se určuje hřib Engelův, ten má na bázi třeně oranžové kapičky a když ho uříznete, tak nemůžete určit přesný druh. Ale jinak z hlediska ochrany hub je to opravdu jedno, zda se houby dloubou, trhají či odřezávají," doplnila expertka na výzkum hub pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.