Po Vánocích se dá očekávat teplotní změna, nebude ale extrémní. První sezónní výhledy už odhalují počasí v lednu

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 12. 2022

Po výrazném nárůstu teplot vzduchu na Vánoce se po vánočních svátcích začne mírně ochlazovat. "Na horách a přechodně od středních poloh začne i sněžit. Srážek ale mnoho nebude. Celodenní mrazy už do konce roku neočekáváme. Nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat až na 5 °C. A výraznější změnu v počasí zřejmě nepřinese ani začátek ledna," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Na přesnou lednovou předpověď je moc brzy – sezónní výhledy počítají první měsíc roku jako teplotně nadprůměrný o 1 až 2 °C v porovnání s dlouhodobým normálem. "Leden nicméně může přinést četné extrémy v počasí a v posledních letech byl dost větrný – orkán Kyril 19. ledna 2007 na Sněžce - 216 km/h, ve dnech 29. a 30. ledna 2021 se přes Česko přehnal orkán Nadia – na Sněžce se 30. 1. rychlost větru zastavila na 186 km/h," ohlédla se pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

Leden může být jak ve znamení jarních teplot, tak tuhých mrazů:

  • Tuhé mrazy přinesl leden 1963 – například na stanici Praha-Ruzyně jen ve třech dnech teplota vzduchu vystoupala nad bod mrazu, bylo však 5 arktických dnů.
  • Jarní zima – leden 2007 – Devětkrát teplota vzduchu vystoupala na stanici Praha-Ruzyně přes 10 °C a jen v pěti dnech byly celodenní mrazy.
  • Minimální lednová teplota byla naměřena na -36,2 °C, a to 24. ledna 1942 v Chlumu u Třeboně.
  • Maximální teplota 18,8 °C byla v Ústí nad Labem 29. ledna 2002.
  • Nejnižší průměrná lednová teplota na Kvildě-Perle byla -30,3 °C, a to 23. ledna 2004.

    Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.