Počet hlášení nežádoucích účinků po očkování se opět zvýšil. SÚKL jich zaznamenal už přes 7 tisíc

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 7. 2021

Mnozí odborníci se shodují na tom, že očkování proti koronaviru je nejdůležitějším krokem ke kolektivní imunitě a že dokáže zabránit další vlně epidemie. S vakcínami jsou ale spojeny i nežádoucí účinky. Ty spadají do gesce Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který eviduje hlášení reakcí po vakcinaci. Jejich počet se vyšplhal za poslední týden na 7095 a počet podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním vzrostl na 94.

Očkování je téma, které vzbuzuje ve společnosti rozporuplné názory. V posledních dnech je zmiňována i možnost uznávání protilátek, které v těle vzniknou po prodělání onemocnění covid-19. To zaujalo odpůrce očkování, kteří nemoc prodělali a mají obavy z nežádoucích účinků v Česku dostupných vakcín – jedná se o očkovací preparáty společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.

"Je zřejmé, že pokud člověk prodělá onemocnění, tak má v naprosté většině případů dostatečně vysokou hladinu protilátek, která přetrvává i delší dobu. Proto se vyvíjel názor, jak často by měl člověk být přeočkováván, lépe řečeno, jak by měl být očkován po prodělaném onemocnění," popsal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Státní úřad pro kontrolu léčiv má na starosti evidenci případů reakcí po vakcinaci a poslední aktuální čísla poukazují na nárůst hlášení. SÚKL jich zaznamenal už 7095.

Nejvíce hlášených nežádoucích účinků spadá do kategorie celkových příznaků jako jsou například horečka, zimnice, únava, otok obličeje, bolest na hrudi a také reakce v místě vpichu – otok, zarudnutí, svědění nebo bolest. Takových případů úřad eviduje 4377. Celkem 1736 lidí zmínilo neurologické problémy jako bolest hlavy až migrénu, závrať, třes, narušení chuti, narušení paměti, narušení čichu nebo celkovou křeč či narušení rovnováhy. Jen o 118 osob méně uvedlo příznaky, mezi nimiž byla bolest svalů, bolest kloubů, svalové záškuby, zhoršení revmatoidní artritidy, bolest zad či ztuhnutí šíje.

Neopak nejméně případů se týkalo zdravotních komplikací svědčících pro ovlivnění jater a žlučových cest, což je například abnormální jaterní funkce. Bylo jich pouze 14. Úřad se zabývá také hlášeními, které souvisí s podezřením na úmrtí, které by mohlo být důsledkem nežádoucích účinků vakcín proti koronaviru. Ta jsou následně odeslána do evropské databáze EudraVigilance. Případů v Česku je celkem 94.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.