Reklama:

Počtu nakažených v Číně se nedá věřit. Druhá vlna může startovat, koronavirus tam zmutoval do nové formy, řekl pro ŽvČ Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Ministerstvo zdravotnictví
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2020

Epidemiolog Roman Prymula exkluzivně pro Život v Česku upozornil na skutečnost, že v Číně došlo podle studie k mutaci koronaviru, který má novou formu. Je více infekční a méně příznakový. Zároveň se netají tím, že nevěří číslům o počtu nakažených, které uvádí Čína. Naopak pochválil z obecného hlediska evropské země, které s COVID-19 vedou zatím úspěšně boj.

Reklama:

Čína již několik dní v řadě sděluje světu, že nákaza koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19, takřka v tamním oblasti vymizela. Jde totiž denně o jednotky nakažených.

"Tohle je věc, které se opravdu dá jen těžko věřit. Aby desítky dnů po sobě Čína hlásila počet nakažených v počtu, sedm, tři, pět, jeden... To není moc reálné. V Evropě se podařilo epidemii zašlápnout a teď uvidíme, co to bude dělat, když se to rozvolní," řekl pro Život v Česku epidemiolog Roman Prymula.

Nová schopnost viru díky mutaci

Prymula zároveň upozornil na nedávnou studii lékařů Číny, že noví koronaviroví pacienti na severovýchodě země reagují na nákazu odlišně než ti, kteří onemocněli v první vlně. To by mohlo naznačovat, že se patogen výrazně a poměrně rychle mění a došlo k mutaci.

"Myslím si, že k mutaci dochází. Podle posledních zpráv, které máme, tak vzniká nový typ koronaviru, který má větší infekcionizitu, nakazí více lidí, ale klinicky je mírnější. Takže třeba člověk má jen zřídka teplotu, inkubační doba je delší a to může představovat velký problém," upřesnil pro ŽvČ uznávaný epidemiolog Prymula. Zároveň podotkl stejně jako čínští lékaři, že nová zmutovaná forma koronaviru může představovat hrozbu druhé vlny. "Možné to je, ale nechci nic predikovat," dodal.

Významnou komplikací při určování nových nakažených je skutečnost, že tito pacienti mají jen zřídkavě horečku. Virus místo útoku na více orgánů zároveň teď častěji poškozuje jejich plíce.

Odborná studie dále vypovídá, že nový soubor případů ve dvou severovýchodních provinciích Číny z uplynulých několika týdnů, může představovat možný počátek druhé vlny nákazy.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: