Počty mrtvých Rusů porostou, teď je to podle Putina pět tisíc životů měsíčně. Expert Kraus popsal zásadní změnu pro Ukrajinu

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2024

Komentář: V současnosti dochází na zvýšenou ofenzivu ze strany Ruska na Ukrajině, posílení kyberútoků vůči členům NATO, sabotáže, šíření dezinformací - Putinova armáda, ať už jde o ozbrojenou vojenskou sílu, případně skupiny specialistů přes počítačové systémy, či sociální platformy, se nenudí. S tím se očekává velká letní ofenziva ze strany Ruské federace. Imperialistické tažení novodobého cara a diktátora Vladimira Putina ale naráží na tuhý odpor ukrajinské armády, která se dostala z nejhoršího - pokud jde o vojenský materiál. Podle vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia a politologa Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity v současnosti dochází na další významnou změnu, která může pravděpodobně podstatně navýšit počet mrtvých na ruské straně, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Putin během středečního setkání s novináři přiznal, že na Ukrajině každý měsíc zemře pět tisíc ruských vojáků. Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) uvedli, že s přihlédnutím k obvyklému poměru zraněných a zabitých vojáků tři ku jedné ztrácí Rusko měsíčně až dvacet tisíc mužů ve zbrani.

"Pokud budeme mluvit o nenávratných ztrátách, tak je poměr stále stejný: jedna ku pěti," uvedl vůdce Ruské federace na setkání s novináři. Přepis je dostupný na oficiálních webových stránkách Kremlu. "Z toho budeme vycházet. To je mimochodem právě to, co souvisí s pokusem o totální mobilizaci na Ukrajině, protože na bojišti dochází k velmi velkým ztrátám," doplnil.

Podle mezinárodně uznávaného odborníka na vojenské konflikty Josefa Krause lze očekávat, že bude hůře, pokud půjde o mrtvé. Dost pravděpodobně se nevrátí zpět do Ruska k rodinám mnoho mužů. Důvod není složitý.

Západ totiž Ukrajincům postupně »rozvazuje svázané ruce«. Je totiž potřeba se dívat na věc tak, že zatímco Rus předvedl prakticky vše a jediná karta, která mu ještě zbyla, je jaderná, kterou se opakovaně více než dva roky snaží zastrašovat Západ, tak Ukrajina až v současnosti může začít využívat řadu zbraňových systémů plnohodnotně.

"Všichni čekají na ruskou letní ofenzivu. Pokud jde o současnost, tak nic dramatického se neděje, a to ani z ukrajinské, ani z ruské strany. Nejdůležitější pohyb v současnosti probíhá v rámci zásobování Ukrajiny ze Západu, což se na začátku jara částečně zadrhlo, ale nyní Ukrajina získává významnou zbraňovou podporu," uvedl v úvodu svého komentáře pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník, který od roku 2010 publikoval v odborných periodikách téměř čtyři desítky textů, případně se na nich podílel, a to v drtivé většině v cizím jazyce.

Kraus ale upozornil, jak již bylo zmíněno, na poměrně zásadní změnu. "A co se také hýbe, tak politika ohledně zmíněné podpory Západu, kdy řada zemí začíná Ukrajině kývat na to, že je nebude, řekněme, politicky omezovat k plnému využití zbraní, které jim byly dodány. Jinými slovy »tady máte zbraně, dělejte si s nimi, co chcete, třeba včetně útoku na ruské teritorium«, což je to, co bylo doposud velkým limitem v rámci využívání dalekonosných a sofistikovaných zbraňových systémů. A v momentě, kdy Ukrajina dostává od donátorů posvěcení, tak bude moci právě díky zmíněným systémům likvidovat logistické zázemí Rusů na ruské straně a na ruském teritoriu. To pochopitelně může oslabit chystanou velkou letní ofenzivu, o které se mluví," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert na vojenské konflikty a politolog Josef Kraus s tím, že ho nepřekvapuje, že Ukrajina v současnosti napíná síly zejména v rámci znovuzískání Krymu.

"Že k tomu již dochází, tak se to projevuje právě na Krymu, který je systematicky ostřelován z poměrně dramatické vzdálenosti, což je přesně to umožnění využití těch systémů, kterými lze útočit na teritorium zabrané Rusy," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Redakce ŽivotvČesku.cz ostatně ohledně toho, jakým způsobem Ukrajinci připravují ruským vojákům na Krymu peklo, informovala v předchozím článku. Z něj vyplývá, že ukrajinským vojenským silám se daří měnit Krym ve smrtící past pro ruské vojáky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.