Reklama:

Podzimní počasí svádí Čechy k tomu, aby vyrazili na houby. Mluvčí záchranné služby popsala, jak si houbaři mohou nouzově pomoci v případě otravy

Houbařka - Ilustrační foto
Houbařka – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2022

Změna počasí v uplynulých dnech přeje milovníkům houbaření, a to jak těm, které baví hledání hub v přírodě, tak těm, kteří plody přírody rádi konzumují. Tato již tradiční česká kratochvíle se však snadno může změnit v pořádnou nepříjemnost, stačí k tomu jen trocha neopatrnosti. Otravy houbami sice nejsou úplně časté, nelze je však zcela vyloučit. Pro ŽivotvČesku.cz promluvila o úskalích houbaření mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Reklama:

Samozřejmostí je pochopitelně nekonzumovat houby, které houbař bezpečně nepozná, stejně jako skladovat je později ve vhodných podmínkách - zapařené houby jsou častým původcem trávicích obtíží. I tak se ale může stát, že přes veškerou snahu o prevenci dojde k pochybení.

Reklama:

"V průběhu roku se samozřejmě čas od času objeví případy, kdy si lidé po požití hub zavolají sanitku, protože se jim udělá nevolno. My takových případů letos zatím evidujeme osmnáct. Tady je potřeba říci, že k nim přistupujeme jako k podezření na otravu, protože nemáme jak ověřit, zda se skutečně o intoxikaci jedná. Záchranná služba se poté nemá šanci zpětně dovědět, jestli se o ni jednalo," popsala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí záchranné služby Jana Poštová, jak moc je podobná situace běžná.

S nevolností v souvislosti s konzumací hub se člověk i přesto setkat může. V takovém případě je třeba zachovat chladnou hlavu a zařídit se podle doporučení odborníků. "Je pochopitelně důležité vyhledat odbornou pomoc," uvedla Jana Poštová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je možné buď vytočení čísla záchranné služby, nebo návštěva lékaře v méně závažných případech.

"Člověka to v tu chvíli nenapadne, ale může být užitečné zachovat zbytky hub, které člověk jedl, a to dokonce i v podobě zvratků, pokud se vám udělá nevolno opravdu hodně," upozornila pro ŽivotvČesku.cz Jana Poštová a dále uvedla, že pokud se postiženému udělá špatně do hodiny od požití podezřelé houby, je dokonce vhodné zvracení vyvolat.

"Někdo to samozřejmě jen tak neumí. V takovém případě se doporučuje vypít slaný roztok - zkrátka hodně přesolenou vodu, která se používá jako prostředek k vyvolání zvracení," doporučila konkrétní postup mluvčí záchranářů pro ŽivotvČesku.cz.

Připomenout je podle Jany Poštové vhodné také existenci Toxikologického informačního střediska, což je linka, která funguje nepřetržitě a poskytuje telefonické odborné konzultace ohledně otrav všeho druhu. Nemusí jít pouze o houby, ale například i o rostliny, chemické prostředky a nebo léky. Pracovníci linky jsou volajícímu schopni doporučit vhodný postup při podezření na otravu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: