Podzimní vlna už běží, říká Jaroslav Flegr. Popsal, jak může covid-19 probíhat u nakažených dětí

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 9. 2021

Podle odborníků a ministra zdravotnictví je čtvrtá vlna koronaviru v Česku na vzestupu. Počty nově potvrzených případů v Česku dál rostou, v souvislosti s tím roste i počet hospitalizovaných a incidenční a reprodukční číslo. Vláda tentokrát nechce přistupovat při dalším zhoršování epidemické situace k lockdownu a děti by měly zůstat ve školách. "Čtvrtá vlna zasáhne neočkované děti, ať už budou chodit do školy, nebo ne. Jde hlavně o to, jestli to bude o dva měsíce dříve, nebo později. Kdybychom školáky testovali jednou za 14 dnů levnými PCR testy ze slin, mohli bychom se až do ledna nejspíš obejít bez přechodu na distanční výuku. Víme, že možná až 15 % nakažených dětí bude mít dlouhý covid, a řada dalších bude mít i jiné dlouhodobé zdravotní problémy," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (63), jak se epidemie může dotknout těch nejmladších.

Denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou nepřetržitě od konce srpna. V minulém týdnu se dvakrát dostaly lehce nad 300, v tomto týdnu jsou nárůsty výrazně vyšší. Pokud skutečně dojde k významnému vzedmutí čtvrté vlny epidemie, opatření budou zpřísněna, ale k lockdownům už vláda přistupovat nechce. Pokud nedojde k rozšíření nákazy v jedné konkrétní třídě či škole, děti v lavicích zůstanou.

"Je jedno, co chtějí či nechtějí politici. Důležité bude, co bude chtít virus. A tady bych si nedělal žádné iluze. Čtvrtá vlna zasáhne neočkované děti, ať už budou chodit do školy, nebo ne. Jde jen o to, zda je zasáhne o měsíc dřív nebo později. Podzimní vlna už běží naplno a rychleji než loni. Jen je zatím málo nakažených, takže i když jeden nakažený nakazí v průměru víc než 1.4 nenakažených, nezdají se přírůstky tak hrozivé. Ale je to jen optický klam. Nová vlna se bude nejdříve projevovat v počtu nakažených, pak v počtu hospitalizovaných a pak v počtu umírajících. Většinu umírajících jsme si mohli ušetřit, kdybychom pořádně naočkovali naše seniory. Tím, že jsme se na to vykašlali, bude i letos mnoho seniorů zbytečně umírat," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor z Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr.

Uznávaný evoluční biolog popsal, jak může covid-19 probíhat u nakažených dětí. Přestože bývá obvykle bezpříznakový, bez komplikací, i těch následných, se obejít nemusí. "Víme, že v závislosti na věku 4 - 16 % nenaočkovaných dětí bude mít dlouhý covid a mnohé další budou mít nějaké dlouhodobé a někdy i trvalé zdravotní obtíže. Také víme, že v současné době už hodně přes 500 dětí v Americe na následky covidu zemřelo. Takže i některé naše děti budou bohužel umírat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

Osobám, které byly naočkovány krátce poté, co bylo v České republice očkování spuštěno, už hodnoty protilátek klesly. Některým výrazně. "Seniory už je potřeba přeočkovat co nejdříve třetí dávkou. Ti nejstarší, kteří byli naočkovaní v prvních měsících roku, už mají imunitu maximálně na 30-40 % procentech. Až bude v chřipkové sezóně vrcholit další vlna covidu, budou na tom podobně i lidé středního věku, kteří se nestihnou doočkovat 3. dávkou," upřesnil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz, pro koho je třetí dávka vakcíny nyní klíčová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.