Pokrytectví, dobré PR, ale záruky jsou záhadou, říká Andor Šándor k Putinově nabídce Izraeli napomoci k míru
Komentář: Zní to neuvěřitelně, a to s ohledem na »speciální vojenskou operaci« z konce února loňského roku. Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem vyjádřil »principiální připravenost« Ruska napomoci k ukončení konfrontace a k mírovému urovnání mezi Izraelem a Palestinou, uvedl Kreml podle tiskových agentur. Putin dříve telefonicky hovořil s vůdci Sýrie, Íránu, Egypta a palestinské samosprávy o nynějším vyostření izraelsko-palestinského konfliktu. Situace, v níž se Putin angažuje jako »mírotvůrce«, je pro bezpečnostního experta a komentátora Andora Šándora nečekaná, vyslovil mírnou pochybnost nad zárukami, o které se šéf Kremlu svým jednáním opírá, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.
"V centru pozornosti byla krizová situace vzniklá v důsledku prudkého vyhrocení palestinsko-izraelského konfliktu," uvedl Kreml o telefonátu s Netanjahuem podle agentury TASS. Putin vyjádřil soustrast příbuzným a blízkým Izraelců, kteří přišli o život, a »odsoudil jakékoliv počínání, jehož obětí se stává civilní obyvatelstvo, včetně žen a dětí«.
Právě na Putinův rozkaz ruská vojska vpádem na Ukrajinu před 600 dny rozpoutala nejkrvavější konflikt v Evropě, který si podle odhadů vyžádal životy desítek tisíc vojáků a tisíců civilistů, včetně stovek dětí.
Putin také v telefonátech se svými protějšky ze Sýrie, Íránu, Egypta a Palestiny Bašárem Asadem, Ebráhímem Raísím, Abdalem Fattáhem Sísím a Mahmúdem Abbásem zdůraznil podle agentury Reuters nepřijatelnost »násilí proti civilistům«.
Putin vyjádřil »krajní znepokojení nad rozsáhlou eskalací bojových akcí, provázených katastrofálním růstem počtu obětí mezi civilními obyvateli a prohlubující se humanitární krizí v Pásmu Gazy«, dodal Kreml podle agentury AFP. Kreml podle agentury TASS také uvedl, že v telefonátech »zazněly vážné obavy, že konflikt pravděpodobně přeroste v regionální válku«.
Situaci, která může být pro někoho nečekaná, okomentoval Andor Šándor. Pro něj samotného jde o překvapení. "Je fakt, že Putin do této chvíle váhal vyslovit účast na tom, co způsobil Hamás útokem na Izrael, což média prezentovala jako zhoršení vztahů Izraele a Ruska. Pokud bych bral, že to, co Putin nabídl Netanjahuovi, je validní, tak to znamená, že Putin má možnosti, jak ovládat Hamás, kde má buď přímé kontakty, nebo přes Írán. Udělat takový telefonický rozhovor v situaci Putina, kdy by to bylo jen plácnutí do vody, tak to si neumím představit. Rusku se událost hodí, pro mě je překvapení, jak se kontext dá chápat, že má možnost ovlivňovat dění po útoku na Izrael. O to více, že konflikt jde hlouběji než do události z posledních dní. V současnosti netuším a je mi záhadou, jaké záruky jsou vedoucí k tomu, jak by to byl Putin schopen udělat. S ohledem na situaci na Ukrajině jde určitě o pokrytectví a dobré PR, ale v současnosti nevidím sílu Ruska řešit událost mezi Hamásem a Izraelem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný odborník na válečné konflikty, který dění na Blízkém východě sleduje dlouhodobě.
Putin také vyslechl své protějšky zdůrazňující vyhrocenost humanitární situace v Pásmu Gazy a nutnost zrušit (izraelskou) blokádu, aby do Gazy mohly být neprodleně dodány léky, potraviny a další životně nezbytné zboží. S obsahem telefonátů poté seznámil izraelského premiéra.
Ruský prezident minulý pátek varoval před pozemní operací Izraele v Pásmu Gazy, která by si podle něj vyžádala »zcela nepřijatelné« ztráty mezi civilisty. Na summitu postsovětských států v Biškeku podle tiskových agentur Putin prohlásil, že Izrael se stal terčem bezprecedentně krutého útoku a má právo na sebeobranu. Konflikt by ale podle něj měl být vyřešen mírovými prostředky a vytvořením palestinského státu.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.