Reklama:

Pokud by došlo k válce: Evropa má převahu nad Ruskem. Ale chybí jí něco velmi zásadního, co by mohlo rozhodnout v neprospěch, varuje expert

Finská armáda - Ilustrační snímek
Finská armáda – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 11. 4. 2025

Evropské státy Severoatlantické aliance mají proti Rusku výhodu v technologiích, výzbroji i výdajích na obranu. Přesto to podle bezpečnostního experta Josefa Krause nestačí, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz v kontextu dotazu, pokud by došlo na střet s Ruskou federací, která se snaží »rekonstruovat své impérium«. Hlavní slabinou Evropy podle něj není nedostatek tanků nebo dronů, ale nedostatek vůle –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jak politické, tak společenské.

Reklama:

"Čistě papírově, pokud bychom se podívali na evropské země Severoatlantické aliance a eliminovali americkou sílu, která je naprosto bezkonkurenční globálně, tak i tak Evropa disponuje oproti Rusku modernějšími technologiemi. Ukazuje se, že to, co předvádí Rusové na Ukrajině, tak vůbec neslibuje, že by byli schopni dobýt třeba východní Evropu, když se jim nedaří dobýt třeba Charkov, když to řeknu nadneseně pro pochopení příkladu. Tady bych řekl, že Evropané se nemají čeho bát, pokud neberu to, že by neměli brzy čím střílet v rámci skladových zásob, ale to lze obnovit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Josef Kraus.

Evropa podle něj není v bezprostředním ohrožení, pokud se bere v potaz čistě vojenská bilance. Problém je ale jinde –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ve schopnosti jednotně reagovat a ustát i krátkodobé ztráty, které by jakýkoli ozbrojený konflikt přinesl.

Reklama:

"Problém by podle mého byla vůle. Vůle se bránit. Když vidíme EU obecně, jak je dynamická a nejednotná v rámci názorů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ není se schopna shodnout na základních aspektech bezpečnostní či zahraniční politiky, tak je otázkou, jaká by byla vůle opravdu kooperovat na nějaké společné obraně. A pak je tu i vůle obyvatelstva. Když to řeknu jednoduše –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v tuto chvíli na ruské straně umírají desítky tisíc lidí, ty ztráty na ruské straně jsou ohromné. A děje se něco v Rusku? Neděje, tam to nechává každého klidným. Při prvním bojovém střetu dojde k úmrtí třeba tisíce evropských vojáků a dovedu si představit, že by to vzbudilo vášně směrem k míru, mávání bílými vlajkami, případně něco podobného. Obávám se, že v současnosti by druhá strana v tomto ohledu měla navrch," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený politolog, bezpečnostní analytik a komentátor, který od roku 2010 publikoval v odborných periodikách téměř čtyři desítky textů, případně se na nich podílel, a to v drtivé většině v cizím jazyce.

Podle dat NATO členské státy Evropy v roce 2023 poprvé překročily hranici 2 procenta HDP na obranu v případě více než poloviny svých členů. Celkové obranné výdaje evropských spojenců dosáhly přibližně 380 miliard dolarů, zatímco Rusko podle odhadů SIPRI v témže roce vynaložilo na armádu kolem 109 miliard dolarů. Přesto se analytici stále více zaměřují na jiný typ připravenosti –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ochotu a schopnost obyvatelstva a politických reprezentací čelit dlouhodobému konfliktu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: