Politický komentátor Andor Šándor odpověděl, co se teď bude dál dít ve válce. Popsal změnu "hry" ze strany Ruska

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 9. 2022

V Moskvou ovládaných nebo okupovaných částech Ukrajiny se konají referenda o připojení k Rusku. Západní země už při oznámení o konání těchto pseudoreferend v úterý oznámily, že jejich výsledky neuznají, považují je za krok Moskvy k anexi dalšího ukrajinského území. Ve středu Vladimir Putin (69) oznámil částečnou mobilizaci. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a generála v záloze Andora Šándora (65) s dotazem, co se v současnosti v rámci války na Ukrajině bude dít dál. Nastínil svůj odhad, kdy Rusko chce změnit pravidla »hry«.

Hlasovat mohou až do úterka lidé v Doněcké lidové republice (DNR) a Luhanské lidové republice (LNR), samozvaných státní útvarech, které od roku 2014 ovládají proruští separatisté. Šéf DNR Denis Pušilin referendum označil za »vyvrcholení naší společné těžké cesty«. Podle agentury TASS poděkoval všem »za jejich odvahu, nezničitelnou statečnost a víru v naši velkou vlast«. "Hlas každého z vás potvrdí pravdu: Donbas je Rusko," dodal.

V Rusku se ve středu večer, poté co Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, začalo na některých místech země protestovat. "Když jsem viděl ty protesty, tak kdyby se děly kdekoliv jinde, tak si jich nikdo nevšimne, jak byly marginální. Tady bych byl opatrný v tom, že vnitropoliticky v Rusku můžeme očekávat nějakou rebelii," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz tamní protesty generál v záloze.

Pokud jde pak o referendum v oblastech, které Rusko okupuje, nemůže být pochyb o tom, že strategie je zcela jasná. V tamních referendech jde o to, aby se regiony připojily k Ruské federaci. "Jako hlava republiky na základě výsledků referenda požádám ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zvážil otázku našeho připojení k Ruské federaci v souladu s postupem stanoveným ruskými zákony," řekl v ruské státní televizi šéf LNR Leonid Pasečnik. Putin už letos v únoru, krátce před začátkem invaze na Ukrajinu, DNR i LNR uznal za nezávislé státy.

Referenda se konají také v částech ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti okupovaných ruskou armádou. Proruské úřady ve středu rozhodly o dočasném připojení některých částí Mykolajivské oblasti k Chersonské oblasti, což umožnilo uspořádat referendum i tam. Odevzdat svůj hlas mohou přijít i obyvatelé zmíněných částí Ukrajiny, kteří jsou v Rusku.

Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala Andora Šándora, co se po referendech bude jeho optikou dít. "Podle mého bude otázka, jak mobilizované roztřídí do jednotlivých útvarů, nebo zda z nich vytvoří nějaká nová uskupení. Bude záležet na tom, jak se sladí, čím je vyzbrojí, a na jaké úseky je ukrajinsko-ruské fronty pošlou. Nebude to hned, bude trvat nějakou dobu, než je proškolí a podobně. Tohle bude probíhat po vojenské stránce, kdy během toho uslyšíme silnou rétoriku z obou stran," odhadl.

Předseda ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin vzkázal obyvatelům Moskvou ovládaných území, aby »hlasovali svobodně a ničeho se nebáli«. "Rozhodněte se stát se součástí Ruské federace, my vás podpoříme," řekl. Podle předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentiny Matvijenkové se obyvatelé okupovaných oblastí rozhodují mezi »životem a smrtí«.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která běžně sleduje průběh voleb, uvedla, že výsledky nynějších hlasování nebudou z právního hlediska platné, protože jsou v rozporu s ukrajinskými zákony i mezinárodním právem a konají se v oblastech, kde není bezpečno.

Značná část obyvatel území, na kterých dnech referenda začala, kvůli válce uprchla, poznamenala agentura Reuters. Hlasování se koná na asi 15 procentech ukrajinského území. Očekává se, že výsledky hlasování budou ve prospěch připojení k Rusku. Podle vlády v Kyjevě chce Rusko výsledky referend využít k tomu, aby doložilo údajnou podporu mezi lidmi k odtržení těchto území od Ukrajiny, a využilo je jako záminku k anexi. Podobně to udělalo v roce 2014 na Krymu. Mezinárodní společenství anexi tohoto ukrajinského poloostrova neuznalo.

Podle generála v záloze Andora Šándora je v současnosti ze strany Ruska změnit válečnou dějovou linku, která po mohutné a úspěšné ukrajinské protiofenzívě bude zvýhodňovat Rusko. "»Změna hry« může probíhat tak, že čtyři oblasti, tedy Luhansko, Doněcko, Záporožsko a Cherskonsko se odtrhnou od Ukrajiny, bez ohledu na to, zda referendum někdo uzná, či nikoliv, a připojí se k Ruské federaci. Rusové tak budou moct změnit svou rétoriku ve smyslu »už teď nejsme agresoři, ale obránci, protože je to naše území, ukrajinské jednotky jsou na našem území«. Tak to budou nejpravděpodobněji Rusové stavět. Kdy vlastně to budou prohlašovat za teritoriální napadení poté, co osvobodili území od fašistů a Ruská federace bude bránit svou menšinu na svém území, takto to mohou Rusové prodávat bez ohledu na to, kdo si co o tom bude myslet," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Ukrajinské úřady podobně poukazují na to, že pokud Rusko oblasti, kde se referenda konají, prohlásí za součást svého území, může ukrajinskou snahu je osvobodit označit za útok na své území. "Pak budou moci bojovat bez jakýchkoliv omezení," řekl k tomu ukrajinský šéf Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Ruský prezident Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci, armáda povolá do zbraně asi 300.000 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.