Reklama:

Politolog Kraus: Pomoc Rusku ze strany KLDR je výrazně jiná než v živé síle a ukazuje, kde je Putinova slabost

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2024

Zahraniční zpravodajství: Zprávy o možné pomoci Severní Koreje Rusku v konfliktu na Ukrajině, včetně nasazení severokorejských vojáků, přinášejí zajímavé otázky o strategii a záměrech obou zemí. Bezpečnostní expert a zkušený politolog Josef Kraus pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že údajný samotný přesun severokorejských vojáků je spíše symbolický, než aby měl zásadní vojenský význam. Podle Krause je hlavní těžiště spolupráce v materiální pomoci. KLDR údajně poskytuje Rusku významné množství munice a techniky, kterou Rusko před desetiletími do Severní Koreje poslalo.

Reklama:

Nejnovější informace hovoří o tom, že Severní Korea se rozhodla vyslat 12.000 vojáků, aby se zapojili do války na Ukrajině na straně Ruska. S odvoláním na jihokorejskou rozvědku o tom v pátek informovala agentura Yonhap. Podle agentur přesun začal 8. října a KLDR již poslala do Ruska 1500 vojáků. V Jižní Koreji byla svolána bezpečnostní schůzka za účasti prezidenta.

Národní zpravodajská služba (NIS) v závěru pracovního týdne oznámila, že KLDR se nedávno rozhodla do války na Ukrajině vyslat čtyři brigády o celkovém počtu 12.000 vojáků, včetně speciálních jednotek. Jihokorejská tisková agentura Yonhap napsala, že podle jejího zdroje z NIS mobilizace těchto vojáků již začala.

Reklama:

"Pokud by bylo vojáků KLDR takové množství, jde o pozoruhodné, avšak pouze symbolické gesto," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Kraus. Zdůraznil, že Rusko čelí nedostatku materiálu pro válku, především munice a techniky, a proto jsou zásilky z KLDR mnohem významnější.

Dlouho skladovaný materiál v Severní Koreji, který byl do země dopraven z Ruska v minulosti, se nyní začíná vracet zpět do ruského arsenálu, což pomáhá Moskvě řešit problémy s nedostatkem zásob, upřesnil Kraus pro ŽivotvČesku.cz.

Severní Korea tak svým »gestem« potvrzuje rostoucí spojenectví s Ruskem. Obě země navázaly vojenskou spolupráci po ruské invazi na Ukrajinu, což se projevilo nejen v dodávkách zbraní, ale také v oboustranných diplomatických a vojenských kontaktech. Nedávné setkání severokorejského vůdce Kim Čong-una s Vladimirem Putinem v Rusku vedlo k prohloubení vzájemných závazků a spekulacím o dalších formách podpory.

Pokud by Severní Korea skutečně vyslala své vojáky na Ukrajinu, šlo by o první velké nasazení severokorejských jednotek v zahraničním konfliktu. Přesto však zůstává otázkou, zda by takový krok měl zásadní vojenský dopad, nebo zda jde pouze o další »gesto« ukazující, že se KLDR nebojí prohlubovat svůj vliv v mezinárodních konfliktech, aniž by přitom riskovala přímé střetnutí se Západem.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: