Poradce prezidenta Petra Pavla: Obávám se, zda pomoc na Ukrajinu nepřichází trochu pozdě

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2024

Komentář: Ukrajinská města v současnosti čelí mohutnějším ruským vzdušným útokům zaměřeným zejména na infrastrukturu. Dochází k tomu v době, kdy z východní fronty přicházejí zprávy o zesilující ruské ofenzivě. Na druhou stranu se postupně na Ukrajinu dostává pomoc, a to z několika stran. Pro ŽivotvČesku.cz situaci okomentoval bývalý diplomat a takzvaný prezidentův přítel po boku Petr Kolář, který neskrýval, že jeho pohledem pomoc směřovaná na Ukrajinu nemá ideální načasování.

Nedostatek dělostřelecké munice je společně s nedostatkem lidské síly a vyčerpanou protivzdušnou obranou v současnosti jedním z nejpalčivějších problémů, kterým nyní Ukrajina při obraně proti ruské agresi čelí.

I když do bojů na Ukrajině zasáhne významná pomoc ze strany české muniční iniciativy a pomoc od Spojených států ve výši 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun), bez navýšení živé síly na ukrajinské straně to nepůjde. Podle Petra Koláře ale nejde o stav, který by představoval fatální situaci. Naděje na změnu ve vývoji bojových operací na Ukrajině tu stále je.

Redakce ŽivotvČesku.cz ostříleného exdiplomata oslovila s dotazem, zda výše zmíněná pomoc je klíčová. "Samozřejmě jde o klíčovou pomoc, ale obávám se, zda nepřichází trochu pozdě. Zatím z ní toho moc na Ukrajinu nedorazilo a je zřejmé, že Rusové využívají výhody, kterou nyní mají, aby vylepšili své územní zisky," zdůraznil Petr Kolář.

"Rusové posílili své útoky na Ukrajinu a zdá se, že i ve vzdušném prostoru dochází k tomu, že se Rus snaží více prosazovat, protože ukrajincům stále chybí munice, a to včetně protiraketových střel (interceptory, pozn. red.) systému PVO. Je jisté, že pomoc už tam měla být. Realitou je, že Ukrajinci ztrácí, ale neznamená to, že to bude fatální, pokud pomoc dorazí co nejdříve a bude v kvalitě a síle, kterou Ukrajina potřebuje," popsal pro ŽivotvČesku.cz muž blízký prezidentu Petru Pavlovi.

"Je tu stále poměrně vysoká naděje toho, že se Ukrajincům podaří Rusy zastavit a případně se vrátit na pozice, kde byli, než jim začala docházet munice. A pak uvidíme, zda Rusové přijdou s nějakou masivní ofenzívou a do jaké míry budou Ukrajinci schopni je zastavit," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Kolář byl v minulosti velvyslancem v Rusku a v USA, nyní pracuje mimo jiné pro zbrojařský holding Colt CZ Group. S prezidentem Pavlem spolupracoval už před jeho zvolením do čela státu, radil mu hlavně právě v zahraničněpolitických otázkách. Od ledna nemá na Hradě smlouvu. Nicméně je stále členem expertního týmu - panelu zahraničněpolitických konzultantů, kteří pracují bez smluvních závazků a nároku na odměnu. Koordinuje je podle dřívějších informací ředitel hradního zahraničního odboru Jaroslav Zajíček. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.