Porazí lidé koronavirus? Lék proti vším ničí infekci do 48 hodin

Počet nakažených se v Česku snížil.
Počet nakažených se v Česku snížil.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 4. 2020

Australané se mohou pochlubit skvělou zprávou. Tým vědců z Monash University v Melbourne popsal, že lék s názvem Ivermektin je v buněčných kulturách velmi účinně schopen zlikvidovat nový typ koronaviru - SARS-CoV-2. Dotyčná látka je přitom schválená proti parazitům a lékaři dobře znají její případné vedlejší účinky.

Lék byl zatím testován jen „in vitro“. To znamená, že šlo o testy na buněčných kulturách v laboratorním prostředí. K experimentu na zvířatech či lidech zatím nedošlo. Přesto je výsledek tohoto pokusu nadějný.

Koronavirus zmizel

Po nasazení ivermektinu vědci přišli na skutečnost, že za pouhých 48 hodin zmizel veškerý genetický materiál viru z buněk. "Zjistili jsme, že stačila jediná dávka tohoto přípravku, aby se tak odstranily všechny stopy virové RNA během 48 hodin a už po 24 hodinách došlo k jejímu značnému úbytku,“ uvedla odbornice Kylie Wagstaffová a pokračovala: "Ivermektin je široce rozšířený a je považován za bezpečnou látku,“ doplnila vědkyně. „Musíme zjistit, jaké by mělo být dávkování, aby byl tento lék u lidí účinný. To je další krok,“ doplnila.

Pandemie obohatila češtinu: Koronténa, rouškovaná, škola v pyžamu jsou nová slova, říká vědkyně

Protože od očkování proti této nemoci dělí svět nejméně rok, možná i dva, vědci pokračují v dalším hledání po celém světě dál účinné látky. "V době, kdy máme globální pandemii a není tu žádná schválená léčba, by pomohlo, kdybychom měli látku, která je rozšířená a dostupná,“ popsala Wagstaffová s tím, že zřejmě než bude široce dostupná vakcína, bude to nějaký čas trvat.

Jaký je význam Invektinu?

Ivermektin je širokospektrální antiparazitikum používané v lidské i veterinární medicíně proti parazitickým hlísticím či vším, střečkům a zákožkám.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.