Reklama:

Postřeh jaderné lady Dany Drábové: Jestli někdo fakt nechce válku, tak vojáci

Dana Drábová
Dana Drábová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2024

Komentář: Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je ženou, která před vyloženě diplomatickými frázemi dává přednost upřímnosti. Zároveň nejde o paní, která si dokáže povídat tak maximálně o dukovanské elektrárně, ale velmi často svými myšlenkami obohacuje sociální platformu X. Nejnověji přidala zajímavý postřeh, v němž uvedla, že těmi, kdo opravdu netouží po válce, jsou vojáci. V kontextu toho je možná zajímavé si připomenout, jakým způsobem se k »mírové otázce postavil novodobý car a diktátor Vladimir Putin«. Pro ŽivotvČesku.cz jeho požadavek okomentoval Andor Šándor.

Reklama:

Ačkoli na mnohé působí téma války velmi nemilým dojmem, málokdo si uvědomuje, kdo skutečně válku nechce. Dana Drábová naprosto přesně vylíčila, kdo jím je.

"Jestli někdo fakt nechce válku, tak vojáci. Vědí, jak je strašná a že vojáci jsou první na řadě. Také ovšem vědí, že nejlepší způsob, jak válce zabránit, je odstrašení agresora. Agresora přitahuje slabost a odrazuje síla. Radiační situace na Ukrajině zůstává normální," uvedla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Reklama:

V souvislosti se slovy Dany Drábové je dobré se ohlédnout, s jakou »neodolatelnou nabídkou« přišel diktátor Putin, na jehož pokyn v únoru 2022 ruské ozbrojené síly napadly Ukrajinu.

Jeho požadavek na stažení ukrajinských vojsk z východu a jihu Ukrajiny, který v polovině června ruský prezident označil jako podmínku pro zahájení rozhovorů s Kyjevem, považuje bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor za něco, co je nerealizovatelné.

Putin o podmínkách mluvil krátce před zahájením mírové konference ve Švýcarsku. Na ni zástupci Ruské federace nebyli pozváni.

Podle agentury TASS označil Vladimir Putin stažení ukrajinských vojáků z východu a jihu Ukrajiny za nezbytnou podmínku pro zahájení rozhovorů s Kyjevem. Ukrajinské jednotky musí podle ruského prezidenta opustit Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast, tedy regiony, které jsou částečně pod ruskou kontrolou. Jakmile Kyjev začne s odsunem vojsk a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva zastaví vojenské operace a bude připravena k jednání.

Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala respektovaného komentátora Andora Šándora, jak se dá na věc pohlížet, a to zejména v kontextu představy o tom, že by mohla válka na Ukrajině být u svého konce.

"Nemyslím si to. Šlo o »výstřel« před zahájením mírové konference ve Švýcarsku, na kterou nebylo Rusko pozváno. Před Ukrajince Putin postavil variantu, která je pro ně nepřijatelná. Zároveň těm, kteří se konference zúčastnili, dal takticky určitou »možnost vnímat věc jako nabídku na mírové řešení«," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že z ruské strany šlo výhradně o taktiku, která měla postavit »Putina do role mírotvůrce«.

V kontextu toho je ale potřeba si připomenout skutečnost, že to byl právě Putin, který na konci února zaútočil zcela bezprecedentně na Ukrajinu, čímž připravil desetitisíce lidí o život a vojáky poslal do »věci«, o kterou stojí absolutně ze všech nejméně.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: