Povinné očkování: Pozorujeme, že ani děti nejsou uchráněny závažného průběhu, říká profesor Daniel Růžek

Renomovaný profesor a virolog Daniel Růžek
Renomovaný profesor a virolog Daniel Růžek
Foto: Se svolením Daniela Růžka
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 12. 2021

V souvislosti s koronavirem se stalo diskutovaným tématem povinné očkování některých rizikových skupin a profesí, ale i vakcinace dětí od věku 5 let. Podle profesora a virologa Daniela Růžka jde spíše o politickou otázku než vědeckou. "Ani děti nejsou uchráněny závažného průběhu, očkování u nich můžeme mít stejné benefity jako u starších z hlediska mírnění případného průběhu nebo snížení rizik zdravotních dopadů," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který je profesí lékař a ve funkci nahradil Adama Vojtěcha (35), se v médiích dlouhodobě staví odmítavě k povinné vakcinaci proti onemocnění covid-19. Předchozí vláda bývalého premiéra Andreje Babiše (67) schválila vyhlášku o povinném očkování platnou pro lidi nad 60 let, ale také zaměstnance v rámci sociálních služeb, zdravotnických zařízení, studentů zdravotnických oborů a v neposlední řadě pro lidi ze státní služby - konkrétně policii, hasiče, celní správu nebo městskou policii.

Ale podle slov šéfa rezortu zdravotnictví vzniká novela očkovací vyhlášky (samotná vyhláška má začít platit od 28. února 2022), která by měla být předložena v polovině února 2022 – měla by vyřadit osoby starší 60 let. Na tématu a především skutečnosti, jak to má být s povinným očkováním nastaveno, se nedokáže shodnout ani odborná veřejnost.

"Otázka povinného očkování je podle mého názoru více politická než odborná. Z epidemiologického hlediska je proočkování co největší části populace samozřejmě ideální, ale má to jisté komplikace společenského či právního rázu, jedná se tedy o záležitost dosti složitou," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz profesor virologie Daniel Růžek, který pracuje na Oddělení infekčních chorob a preventivní medicíny VÚVeL v Brně.

Podobně se řeší i očkování nejmladších věkových kategorií. Z neděle 12. prosince na pondělí 13. prosince se otevřela možnost registrace dětí ve věku od 5 let do rezervačního systému očkování. O něm rozhodují rodiče, výhodou pak zůstává, že pro očkovaného malého pacienta neplatí karanténa. Vláda učinila nákup 300 000 dávek vakcín, které jsou určeny právě k očkování dětí.

"My pozorujeme, že ani děti nejsou uchráněny závažného průběhu. Děje se to sice méně často než u starších jedinců, ale i takové případy se občas objevují. Proto i pro děti může mít očkování stejné benefity jako pro starší, a to z hlediska mírnění případného průběhu a snížení rizik zdravotních následků covidu-19. Myslím si, že tento benefit převažuje nad možnými riziky nebo argumenty, které jsou proti," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník působící zároveň v oboru virologie v Biologickém centru Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. V kooperaci s britskou univerzitou pracuje na výzkumu krevních sér z řad koronavirem infikovaných Čechů a na výzkumů působení jejich protilátek proti nové »jihoafrické« variantě omikron.

Koronavirus a jeho varianty a subvarianty mohou pro některé jedince představovat vážné zdravotní problémy, kdy imunitní systém přehnaně reaguje a dokáže páchat nemalé škody vůči vlastnímu tělu.

"Virus primárně infikuje dýchací cesty, ale stává se, že infekce postihne i další orgány v těle. Jsou známy například případy encefalitidy související s covidem, kdy se virus dostane do mozku. Každopádně zdravotní problémy nezpůsobuje ani tak virus samotný jako spíše přehnaná reakce našeho imunitního systému na infekci. Tělo spustí po infekci poplach, zaktivuje imunitní reakci, ale mnohdy to s tou reakcí přežene. To vede mimo jiné k takzvané cytokinové bouři. Takovou nežádoucí reakci imunitního systému označujeme termínem imunopatologie. Imunitní systém nám začne paradoxně v takovéto situaci škodit více než samotný virus. Právě případy závažného průběhu onemocnění COVID-19 jsou primárně zaviněné onou přehnanou reakcí imunitního systému," uzavřel Daniel Růžek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.