Před 7 lety se Jiří Ovčáček stal mluvčím prezidenta. Prozradil, co mu práce s Milošem Zemanem dala

Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček
Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2020

Přesně před sedmi lety byl Jiří Ovčáček (41) jmenován tiskovým mluvčím prezidenta Miloše Zemana (76). A ve funkci vydržel dodnes. Sám o práci, kterou miluje, mluví s velkým respektem a úctou. "Sedm let u pana prezidenta mi dalo nebývalou svobodu," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz muž, který je vynikajícím rétorem a oddaným pracovníkem hlavy státu.

Na začátku prosince 2013 byl Ovčáček jmenován tiskovým mluvčím prezidenta Miloše Zemana. Na tomto postu nahradil Hanu Burianovou, která zprvu zůstala v pozici ředitelky tiskového odboru prezidentské kanceláře. V květnu 2014 ji Ovčáček nahradil i v této funkci.

"Sedm let u pana prezidenta mi dalo nebývalou svobodu, poznal jsem řadu dobrých lidí i krásných míst. Práce mi sice často bere volný čas, ale to je vskutku malá daň z toho, že je opravdu zajímavá. Jsem za těch 7 let vděčný," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Hradu.

Jiří Ovčáček studoval Arcibiskupské gymnázium v Praze, později přešel na soukromé Ekologické gymnázium, kde úspěšně odmaturoval. Nedokončil studia andragogiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a začal se věnovat žurnalistice. Byl redaktorem a parlamentním zpravodajem Haló novin, později redaktorem Blesku.

Za éry sociálně demokratických vlád se přesunul na tiskový odbor Úřadu vlády. V letech 2005 až 2006, kdy byl premiérem Jiří Paroubek, byl Ovčáček zástupcem ředitelky tohoto útvaru. Později, v letech 2006 až 2007 působil jako vedoucí oddělení PR a marketingu ČSSD. Mezi Ovčáčkem a Paroubkem ale došlo ke sporu a na svém postu skončil.

Následně se stal reportérem deníku Právo, kde se věnoval politickému zpravodajství se zaměřením na sociální demokracii a po zvolení Miloše Zemana prezidentem byl hradním zpravodajem.

V roce 2018 Ovčáček ve svém osobním životě přestoupil z Církve československé husitské do církve římskokatolické.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.