Před očkováním je nutné znát hladinu protilátek, říkají lékaři. Vivien Babišové vakcínu nedoporučili
Dcera premiéra České republiky Andreje Babiše nemůže dostat vakcínu proti koronaviru, protože v těle má vysoké množství protilátek. To je důvod, proč lékaři řekli Vivien Babišové (20), ať na vakcínu nyní nechodí. Informaci oznámila její matka Monika Babišová (47). Experti dávají tomuto postupu za pravdu. "Je zbytečné až nebezpečné, aby se nechávali očkovat lidé, kteří se se SARS-CoV-2 setkali," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora. Tento postup schválil také lékař Martin Balík, který se stal všeobecně známou osobností, když loni na jaře podal prvnímu pacientovi v České republice experimentální lék remdesivir.
Monika Babišová a její manžel Andrej Babiš si přáli, aby očkování podstoupila celá jejich rodina. U sedmnáctiletého syna problém nebyl, Frederik dostal očkovací dávku v úterý. Problémy nastaly u dvacetileté Vivien. Lékaři jí očkování nedoporučili, protože v těle má vysoké hodnoty protilátek.
"Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže. Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což jsme byli všichni překvapení. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, nic jí vůbec nebylo," řekla Monika Babišová pro Blesk. "Nejdříve si musí opět za měsíc překontrolovat protilátky a pak se uvidí," dodala manželka premiéra, že u své dcery nyní budou protilátky hlídat.
Experti dlouho vedli spory, zda očkovat i lidi, kteří mají vysoký stupeň protilátek. "Protilátky získané proděláním onemocnění nejsou kontraindikací k očkování," tvrdí například ministerstvo zdravotnictví ve zprávě z konce června letošního roku.
"Z odborného pohledu nic nebrání tomu, aby lidé, kteří prodělali koronavirus, se mohli očkovat ihned, jakmile jim skončí izolace a jejich zdravotní stav jim to umožní," uvedla Martina Vašáková, náměstkyně pro zdravotní péči a vedoucí Klinické skupiny na Ministerstvu zdravotnictví. Jenže lékaři a imunologové jsou opatrní.
"Kdo ví, že SARS-CoV-2 potkal, tak v jeho případě je očkování nesmyslné. Je to stejný dotaz, jako kdyby se mě někdo ptal, zda když jsem prodělal sezónní chřipku, tak pak půjdu na očkování. To nedává smysl. Je zbytečné až nebezpečné, aby se nechávali očkovat lidé, kteří se se SARS-CoV-2 setkali," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora s tím, že podle jeho názoru, který nemá potvrzen, právě u lidí, kteří se nechávají očkovat, i když mají v těle vysoký stupeň protilátek, může docházet k zdravotním problémům s krví.
"Při důvodném podezření, že má člověk dostatek protilátek, by se jejich skutečný stav měl před očkováním zjistit," je přesvědčen vedoucí lékař oddělení intenzivní péče pražské Všeobecné fakultní nemocnice Martin Balík, který to potvrdil v rozhovoru pro Seznam Zprávy. "Od ledna tady na vakcinaci kolabují stovky zdravotníků, kteří se při nepřetržitém kontaktu s covidem-19 nechávali tak trochu hurá stylem vakcinovat. Já eviduji pět případů závažných zdravotních komplikací a jedno úmrtí na souběh nepoznaného covidu-19 a vakcinace. Jinými slovy, volám už od Vánoc po individualizaci vakcinace podávané například praktikem a nikoli dobrovolným hasičem na megaočkovacím centru," doplnil Martin Balík s tím, že lidé, kteří o očkování uvažují, by měli vědět, zda nemají v těle protilátky, což byl právě případ Vivien Babišové.
Ministerstvo zdravotnictví v současné době nechystá uznávání protilátek po covidu-19 jako další předpoklad bezinfekčnosti. Podle Adama Vojtěcha je nutná odborná mezinárodní shoda na hladině těchto protilátek, která zatím chybí.
"Do doby, než bude shoda na ochranné hladině protilátek, bohužel nelze tyto zohlednit v opatřeních," uvedl ministr. Nález protilátek podle něho znamená jen to, že daný člověk covid-19 s největší pravděpodobností prodělal, ale nelze stanovit, kdy a ani zda je dostatečně chráněn. "Pokud bude odborné stanovisko na mezinárodní úrovni, budeme ho aplikovat. Není to věc, která je uzavřená," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.