Predikce Andora Šándora: Do konce roku na Ukrajině příměří nenastane, úspěch a neúspěch bude dále záviset na podpoře Západu

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 9. 2023

Komentář: Ukrajinská armáda má na svoji protiofenzívu 30 až 45 dní, než se počasí začne zhoršovat a začne bránit dalším operacím, řekl stanici BBC předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Mark Milley. Ukrajinci podle něj postupují pomaleji, než se očekávalo, ale »těžké boje pokračují«. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v sobotu na konferenci v Kyjevě připustil, že v chladném počasí a za mokra se bojuje hůře, nicméně jde podle něho o adaptaci a ne o přerušení bojových operací. Pro ŽivotvČesku.cz odhadl vývoj vojenského konfliktu do konce roku Andor Šándor. Z jeho slov vyplynulo, že pokud někdo očekává klid zbraní, domnívá se, že to nenastane. "Letos podle mého určitě ne," zdůraznil.

Milley uvedl, že je podle něj příliš brzy na to říct, zda protiofenzíva Kyjeva selhala. "Ukrajina skrze ruské obranné linie postupuje velice vytrvale ... říkal jsem už na začátku této války, že to bude dlouhý, pomalý a těžký konflikt s mnoha ztrátami a tak to přesně je," řekl Milley.

Milley s BBC mluvil společně se svým britským protějškem Tonym Radakinem, který uvedl, že »Ukrajina vyhrává a Rusko prohrává«. Připomněl, že Ukrajina v bojích o své teritorium postupuje a podařilo se jí získat zpět 50 procent území, které Rusko zabralo.

Budanov řekl, že i po změně počasí Ukrajina bude v boji pokračovat. "Zastavila zima bitvy v minulém roce? Ne, tak to nebylo. Proč si myslíte, že se tak stane letos? Vojenské operace budou pokračovat, pokračovat bude i protiofenziva," řekl šéf ukrajinské vojenské rozvědky.

Ohledně nadcházející zimy se na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz vyjádřil Andor Šándor. "Nejsou v současnosti žádné příznaky toho, že by jedna ze stran měla zájem konflikt ukončit. Opakované vyjádření Putina, kdy uvedl, že válka na Ukrajině skončí, až Ukrajinci nebudou mít prostředky, o mnohém vypovídá. Zejména, jak to vnímají Rusové. A Rusové jednající s KLDR o dodávkách dalších zbraní nemají v plánu konflikt skončit. Podle amerických vyjádření má Ukrajina 30 až 45 dní na to, aby vedla ofenzívu na jihu země, to je vidět, že s tím USA počítají nejen v rámci záměru Ukrajiny, ale také z hlediska jejich podpory. Takže můžeme očekávat někdy v polovině listopadu, až se počasí změní, že se obě strany opevní v pozicích, které získaly, případně udržely. I když je vidět, že Ukrajinci na několika místech uspěli, stále Rusko drží poměrně velké teritorium a bude se potřeba ze strany Ukrajinců připravit na další ofenzívy v dalším roce. Obě strany čeká opotřebovací válka. Nemyslím si, že by konflikt skončil tak, že by letos bylo dohodnuto příměří," uvedl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na další vývoj války na Ukrajině - zejména pokud jde o zbytek letošního roku.

Ukrajinská armáda loni 11. listopadu dobyla jihoukrajinský Cherson, v zimě, kdy ovšem panovalo mírné počasí, se odehrávaly tvrdé boje o Bachmut na východě země. Ruskojazyčný servis BBC píše, že na to, že se loni v zimě ukrajinské útočné operace zpomalily, měla spíše než počasí vliv dostupnost techniky a munice.

Milley s Radakinem spolu podle BBC hovořili i o plánech Severní Koreje poskytnout Moskvě zbraně pro boje na Ukrajině. Jak Spojené státy, tak Jižní Korea se obávají, co by Rusko mohlo KLDR výměnou za zbraně nabídnout.

"Tohle spojenectví je odrazem katastrofální chyby, které se Rusko dopustilo, když zahájilo invazi na Ukrajinu," poznamenal Radakin.

Ukrajinské síly pokračují v protiofenzivních operacích poblíž Bachmutu v Doněcké oblasti a v Záporožské oblasti na jihovýchodě země. Na druhé straně ruské síly pokračují v útočných operacích východně od Charkova, podél linie Kupjansk - Svatove - Kreminna, kde do konce srpna dokázaly získat několikakilometrové území.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.