Reklama:

Predikce cen energií pro rok 2022: Finanční expert promluvil o šokovém zdražování, v jarní sezóně nastane bod zlomu

Ceny energií - Ilustrační snímek
Ceny energií – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 11. 2021

Rok 2021 se nezapíše do povědomí pouze jako »covidový«, ale také kvůli enormnímu růstu cen energií a inflace, která se může v průběhu ledna vyšplhat nejvýše za poslední čtvrtstoletí. Přirozeně vzrůstají obavy lidí z toho, jak zvládnou zaplatit vysoké náklady na elektřinu nebo plyn – položky, které jsou pro život zcela zásadní. Ekonom Lukáš Kovanda (41) popsal, jaké jsou současné predikce na rok 2022 z hlediska růstu cen právě energií, a jestli se českým domácnostem finančně ještě přitíží. "Jestliže na jaře ceny výrazněji neklesnou, tak je třeba počítat s tím, že zejména zase příští rok na podzim a po novém roce dojde k citelnému zdražování," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

V roce 2001 se českým domácnostem zvýšily ceny elektřiny v průměru o 14 procent, v roce 2006 se průměrné ceny dodávek elektřiny zvedly o 8,9 procent a například v roce 2009 činilo celkové průměrné meziroční zvýšení cen u elektřiny pro domácnosti bez vlivu daňových položek 11,9 procent, jak uvádí data ministerstva financí.

V roce 2016 pak došlo k průměrnému nárůstu spotřebitelských cen elektřiny o 1,2 procenta, rok nato o 0,3 procenta a před třemi lety o 4,35 procenta dle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ale předpoklady ekonomů pro nadcházející rok 2022 nejsou s ohledem na vliv koronavirové epidemie a již probíhajícího dramatického zdražování zrovna dvakrát příznivé. Situace však bude o něco jasnější ještě po konci zimního období.

Reklama:

"Energie budou určitě zdražovat v lednu 2022, například největší dodavatel elektřiny pro domácnosti v České republice ČEZ už ohlásil zdražení o zhruba 30 až 35 procent, tedy asi o třetinu. Nahoru půjdou i ceny za plyn, ale tím lednovým navýšením by měla skončit řekněme podzimně-zimní vlna zdražování. Ovšem ceny budou zvyšovat samozřejmě i další dodavatelé kromě ČEZ. Společnosti budou vyhodnocovat vývoj situace během jarních měsíců, kdy by se měly velkoobchodní ceny nějakým způsobem opět stabilizovat přeci jenom na mírnějších úrovních, než kde se nachází v současné době. A to díky nástupu teplejší jarní sezóny," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že poté budou sestavovat nové ceníky a bude se »lámat chleba«.

Přesto stále existuje naděje, že k dalšímu zdražování už nebude docházet. Lidé ale zatím zůstanou v nejistotě, jak se budou ceny energií dále vyvíjet.

"Jestliže na jaře ceny výrazněji neklesnou, tak je třeba počítat s tím, že zejména zase příští rok na podzim a po novém roce dojde k citelnému zdražování. Nicméně by už nemělo být až tak »šokové« jako právě to letošní. V tom případě bude nárůst na konečných účtech za energie pro domácnosti odhadem v rozmezí pěti až deseti procent, ale neměli bychom se dočkat toho, že by se nárůsty cen pohybovaly v desítkách procent nebo dokonce ve stovkách, například jako u nyní již bývalých klientů Bohemia Energy. Už totiž nelze očekávat, že by v příštím roce docházelo k dalším podobným pádům, jednalo se o naprosto výjimečnou situaci," uzavřel renomovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: