Předseda České mykologické společnosti řekl, jestli se lidé už mohou těšit na plné košíky. Zkušený houbař vysvětlil, zda platí, že do lesa se chodí hlavně ráno

Houbař - Ilustrační snímek
Houbař – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 6. 2022

Podmínky v ČR v porovnání s minulými roky zatím tolik nepřejí růstu hub. Na řadě míst ve vyhlášených houbařských regionech se zatím vyskytují jen minimálně. Růst hub mimo jiné ovlivňuje dostatek srážek, teplota a také síla a směr větru. "Podle všech indicií docela dobře nerostou," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Tendence růstu hub se odvíjí nejen od momentálního počasí, ale i od toho dlouhodobého. Proto se každým rokem daří jinému spektru druhů. "Určitě se dá něco najít, ale letos jsme ještě ani nespustili program na mapování hub. Řekl bych, že převládá spíše sucho, které moc houbám nepřeje," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Landa.

Z hlediska klasického houbaření je nejzajímavější zejména období od dubna do listopadu. Nejvydatnější sklizně a úlovky si lidé z lesů odnášejí během houbařské sezóny, která je velmi závislá na počasí - tedy jestli prší a jsou teploty vhodné pro růst hub. Letošní rok ale zatím není tak bohatý na srážky.

"Je začátek června, tak pokud rostou mykorhizní houby, tak mají začátek sezony. Je pravda, že se začínají objevovat už v květnu, a dokonce někdy vydatněji, ale stává se, že v druhé polovině června to zaschne a nevyroste nic. Předpověď je taková, že se má oteplovat pozvolna, pršet by sem tam mělo. Když by se tedy oteplilo a byl by déšť, tak by se dalo něco najít," dodal pro ŽivotvČesku.cz předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Proč je nejlepší sbírat houby ráno

Pokud jde pak o to, proč se traduje, že se houby sbírají nejlépe ráno, odpověď je zcela triviální. Být v lese už za rozbřesku má hned několik logických důvodů.

"Vždycky jsem se od táty a dědy učil, že v lese je zásadní být brzo, aby houby nevysbírali jiní houbaři. Pokud ale víte, že na »vašem« místě budete první, tak tam můžete vyrazit klidně i večer. Některé houby opravdu vyrostou přes noc. Takže večer ještě nejsou, ale ráno na vás koukají mladé plodnice. Vyplatí se tedy hledat je hned od rána. Pokud ale víte o lese, kam nikdo nechodí, tak na vás počkají klidně do oběda i déle," řekl pro ŽivotvČesku.cz zkušený houbař Dominik Mašek.

Ranní návštěva lesa má ale i své další důvody. V lese je ráno chladněji a dotěrný hmyz se teprve probouzí. Kloši a komáři jsou rozhodně aktivnější v dusném odpoledni než během studenějšího rána.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.