Přehled drahoty: Inflace klesla, ale narostly ceny spojené s bydlením, Češi si připlatí za dovolené, vyjmenoval ekonom

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 6. 2023

"Vzhledem k postupnému zmírňování meziročního růstu spotřebitelských cen nelze očekávat, že by Česká národní banka zvyšovala úrokové sazby nad současnou úroveň. Případné snižování úrokových sazeb zřejmě přijde až ve chvíli, kdy se inflace dostane pod úroveň základní úrokové sazby," uvedl to hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v květnu na úroveň 11,1 procenta, uvedl to na svém webu ČSÚ (Český statistický úřad). To je o 1,6 procentního bodu méně než v dubnu.

"V následujících měsících lze očekávat další zmírnění růstu inflace, takže již ve druhém pololetí dosáhneme jednociferné úrovně. Vysoká inflace snižuje kupní sílu úspor a vede k poklesu reálných příjmů většiny českých domácností. V důsledku vysoké inflace tak dochází k poklesu životní úrovně v naší zemi," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Křeček.

V květnu došlo k meziročnímu zvýšení cen spojených s bydlením. Například stouply ceny vodného o 16,3 procenta, stočného o 30,3 procenta, elektřiny o 24,8 procenta či tepla a teplé vody o 41,3 procenta. Rovněž došlo k růstu cen u některých potravin. Ke zdražování došlo například u rýže o 23,2 procenta, zeleniny o 21,5 procenta a cukru o 58,7 procenta.

Lidé si letos připlatí za rekreaci. "Ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o 17,8 procenta. Přesto je o nabídky cestovních kanceláří velký zájem. Ceny stravovacích služeb zdražily o 15,1 procenta, podobně jako ceny ubytovacích služeb, které se meziročně zvýšily o 14,5 procenta. Naopak výrazně radostnější pohled na ceny se nabízí řidičům při tankování pohonných hmot," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.