Překvapivá metoda v likvidaci slimáků. Chemie není nutná, škůdce ze zahrady vyžene sympatický zabiják
Každý rok se na zahradě opakuje tradiční souboj, kdy na jedné straně stojí zoufalí pěstitelé a na straně druhé slimáci, kteří rychle likvidují všechno, co vykoukne ze země. Letos navíc slimákům svědčí vlhké počasí a mají ideální podmínky k rozmnožování. "Pomohla jim i zima, velmi dobře přezimovali," popsala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová. Jak nezvané hosty ze zahrady vypudit? Rad a triků je hodně. Mezi zabijáky slimáků patří také speciální druh kachny, o které pro ŽivotvČesku.cz promluvil chovatel.
Nejhorším nepřítelem českých zahrádkářů je invazní druh plzák španělský. Na jaře stačí pár deštivých dnů a rozjede se »slizká kalamita«. Čerstvě zasázené saláty, kedlubny či květák mizí před očima. Plzák španělský ale umí likvidovat i rajčata, okrasné rostliny či trávník. Když má dobré podmínky, tak se množí lavinovitě. Letos má podmínky skvělé.
"Zima se mohla zdát relativně studená, ale sněhová pokrývka působila jako izolátor, půda nepromrzla do hlubších vrstev a slimáci velmi dobře přezimovali. nyní jim svědčí vlhko a pozvolný nárůst teplot. Líbí se jim, že přechod do letních teplot není prudký," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.
Existují desítky rad, jak se nevítaných vetřelců zbavit. Chemické prostředky mohou nést riziko, že mrtvého plzáka pozře nějaký chráněný živočich, nebo i domácí mazlíček, což může způsobit i fatální problémy.
Sběr slimáků je pracná záležitost, ale jedná se o šetrnou metodu. Mrtvé slimáky nenechávejte na zahradě, plzák španělský je kanibal a k mrtvým kusům se z okolí stáhnou na hostinu jejich »kamarádi«. Při sběru slimáků je vhodné zaměřit se na vlhké úkryty - skrývají se v kompostu, pod starými prkny, v hromadě kamení, pod velkými listy, pod zahraní hadicí. Prostě všude tam, kde je stín a vlhko.
Pěstitelé také mohou vyrobit jednoduché lapače a pasti. Plzáci rádi nalezou do zakopané sklenice, ve které je trochu piva. Ve sklenici můžete nechat i mrtvé kusy, už zaznělo, že plzák španělský je kanibal, kterého přitáhne na »hostinu« i tlející »kolega«.
Přípravky na bázi fosforečnanu železitého nebo metaldehydu jsou účinné, ale kontaminují půdu. Kvalitní práci odvede i kuchyňská sůl, kterou slimák nepřeleze. Cestička ze soli funguje jako mechanická zábrana. Dochází ale k zasolování půdy, protože zábranu je nutné obnovit po každém prudším dešti.
Pokud zahrádkář chce plzáky likvidovat biologickou cestou, ale nemá čas sebrat každého jedince, který se mu na zahradu dostane, může si pořídit pomocníky. Mezi populární likvidátory slimáků patří kachny, zahrádkáři nedají dopustit na druh indický běžec.
Štíhlá kachna, která po zahradě běhá se vztyčenou hlavou sem a tam, slimáky aktivně vyhledává a v podstatě jí neunikne nic, co se na zahradě pohne. "Každá kachna jí slimáky, ale kachna domácí je taková »lenivka«, obejde dva metry čtvereční a pak si sedne. Ale indický běžec celý den běhá po zahradě a hledá, co kde spolkne," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz chovatel Petr Dobrý. Chov těchto pomocníků je poměrně nenáročný, důležité je, aby kachny měly přístup k vodě. Ideální je na zahradu umístit nějaké koupadlo a měnit vodu. »Strážci« zahrady se odmění tím, že na slimáky už nenarazíte.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.