Chytré řešení, jak se zbavit na zahradě slimáků. Mluvčí zoo uvedla, kdo nezvané hosty zcela jistě dokáže zlikvidovat

Slimák - Ilustrační snímek
Slimák – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 4. 2023

Příjemné teploty a slunečné paprsky se pomalu dostávají do popředí. A řada Čechů začíná vyjíždět na své chaty a chalupy. Nezvanými hosty na jejich zahradách se každoročně stávají slimáci, kteří umí zahrádkáře pořádně potrápit. Existuje ale řešení, jak se s nimi lehce vypořádat. Jednou z variant je na zahradu »vysadit« kachny, které jsou známé také jako »indičtí běžci«. "Jsou skutečně na slimáky skvělí, jen je potřeba dát pozor na pár věcí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí ZOO Chleby Karolina Dufková.

Existuje několik možností, jak se slimáků zbavit - od metod založených na klasické chemii až po manuální. Zaručenou je však nasazení na zahradu kachny zvané jako »indický běžec«. Slimáci jsou na jejím jídelníčku přímo delikatesou.

Tento druh kachny domácí se vyznačuje nezvykle štíhlou siluetou a charakteristickým houpavým stylem běhu. Je skvělý lovec slimáků a sama je s radostí aktivně vyhledává. Pokud jde o chov, je zapotřebí dodržet určitá doporučení. 

"Určitě platí, že chov není nijak náročný a zvládne to v podstatě každý. Běžci skutečně likvidují slimáky skvěle. Bohužel však občas mohou likvidovat také zahradu - například tím, že kolem jezírek rozšlapou bláto a zanechávají za sebou výkaly. Na opravdu okrasnou zahradu bych je tedy buď nedoporučila, nebo jim třeba plůtkem vymezila prostor, kde se smějí pohybovat. Pokud vám ale sem tam kachní bobek nevadí, tak není problém," popsala s úsměvem pro ŽivotvČesku.cz Karolina Dufková, tisková mluvčí ZOO Chleby, ve které tento druh kachen roky chovali.

"Jinak běžci celkem nic nepotřebují, jen slimáky, možnost se napást trávy a čistou vodu každý den," doplnila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí nejmenší zoologické zahrady v Česku. Pro ty, kdo se neobávají hospodářských zvířat, je to tak velmi zajímavá varianta.

Chemické prostředky totiž nesou riziko, že mrtvého slimáka, přesněji řečeno plzáka španělského, který je u nás nejrozšířenější, pozře nějaký chráněný živočich či domácí mazlíček, což může způsobit fatální problémy.

Kupříkladu přípravky na bázi fosforečnanu železitého nebo metaldehydu, které se běžně prodávají, jsou sice účinné, ale kontaminují půdu. Kuchyňská sůl, kterou slimák nepřeleze, sice neškodí živočichům, způsobuje ale zasolování půdy, protože zábranu je nutné obnovit po každém prudším dešti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.