O slovo se začíná hlásit houbařská sezona. Mykolog nastínil situaci v českých lesích, májovky i smrže do omáček lze najít

Houbař - Ilustrační snímek
Houbař – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 5. 2024

Jaro se blíží do své druhé poloviny a mnozí milovníci houbaření přemýšlí, zda cesta do lesa jim přinese nějaké výsledky, nebo skončí zcela zmarem. Zkušený mykolog Vladimír Antonín pro ŽivotvČesku.cz nastínil situaci v českých lesích. Podle něj nebyla zcela špatná, ale nyní se dostala mírně do stagnace. Proutěné košíky tak houbaři zatím pravděpodobně po okraj nenaplní.

Byť by mírná zima mohla dávat naději, že houby v současnosti porostou lidově řečeno jako po dešti, milovníci houbaření už tuší, že klasickým problémem je sucho.

"Minulý týden to ještě šlo, ale zase začíná být poměrně dost sucho, protože je teplo a ještě k tomu fouká. Takže povrchová vrstva půdy je na řadě míst vyfoukaná, takže moc hub tento týden není. Celkem to šlo ještě minulý týden," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný mykolog, který upřesnil, na jaké houby se dá do určité míry narazit.

"Typické jarní houby známé jako májovky jasně dominují v deštivých květnových dnech, takže se můžeme snad těšit. Tyto houby se vyskytují ve trávě orchardů, zahrad, parků, na okrajích listnatých lesů a v křovinách a dají se již najít. Také závojenka podtrnka, která roste v podobných podmínkách, je často nalezena pod keři trnky. Houbaři mohou tuto houbu objevit během procházek v sadech se švestkami nebo meruňkami," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz zkušený mykolog Vladimír Antonín s tím, že lze nalézt v tomto období také jarní smrže.

I když sucho není pro růst hub vhodné, navíc když fouká, šanci podle mykologa mohou mít lidé, kteří znají podmáčené louky, případně místa kolem potoků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.