Přeplněné školy, přetížené zdravotnictví. Alena Schillerová tepe vládu kvůli uprchlíkům z Ukrajiny. Ukázala na chybu, která dostává ČR do chaosu

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 3. 2022

Nejpalčivější otázkou posledních dnů je, jaký dopad bude mít současný příchod bezprecedentního počtu uprchlíků na českou společnost. V současnosti se na území České republiky pohybuje okolo 200 tisíc příchozích z válkou zasažené Ukrajiny a podle exministryně financí Aleny Schillerové (57) je nešťastné, že vláda spí. "Stále je nedostatečná snaha rozmístit ukrajinské občany po celé republice," řekla poslankyně za ANO pro ŽivotvČesku.cz, co vnímá jako zásadní chybu, která má dopad na občany ČR, což narušuje jejich běžný standard.

Největší poměr válečných uprchlíků na počet obyvatel není překvapivě ve městech, ale v obcích do tisíce obyvatel. Odhaluje to přepočet dat, která každý den zveřejňuje Ministerstvo vnitra České republiky. Ministr vnitra Vít Rakušan (43) již několikrát uvedl, že ubytovací kapacity, včetně těch nouzových, jako jsou tělocvičny, brzy dojdou a budou se muset začít stavět provizorní kempy.

Podle dat ministerstva vnitra dostalo pobytové oprávnění v souvislosti s válkou na Ukrajině téměř 145 tisíc osob, většinou jde o ženy a děti. Celkový počet ukrajinských uprchlíků v Česku je kolem 200.000. Kvůli náporu lidí prchajících před válkou začínají docházet standardní ubytovací kapacity. V Praze a Brně už bylo nutné část žadatelů o přístřeší nouzově ubytovat ve zmíněných tělocvičnách.

Podle bývalé ministryně financí je hrubou chybou, že vláda nejedná rychle a efektivně a nezvládá vyvážené přerozdělení uprchlíků do rovnoměrné zátěže. "Chyby samozřejmě vidím, ale nechci je vládě za každou cenu vyčítat. Je to nová situace, na kterou musí rychle reagovat, a to se bez chyb neobejde. Co jim mám ale za zlé, je fakt, že se z vlastních chyb nechtějí nebo neumí poučit a ty chyby se opakují. Například stále je nedostatečná snaha rozmístit ukrajinské občany po celé republice. Jsou kraje, kde je ta zátěž enormní a vláda to nijak neřeší. Je také nutné zvýšit ubytovací poplatek. Jak se ukazuje, pro řadu ubytovatelů i krajů je ten stávající neakceptovatelný," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Alena Schillerová, co v tuto chvíli považuje za největší komplikaci.

Česko požádalo prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU o poskytnutí 25 modulárních humanitárních základen, ve kterých by bylo možné ubytovat až 50.000 uprchlíků z Ukrajiny. Do včerejšího dne nedostalo zpětnou vazbu.

Pro ŽivotvČesku.cz se v neděli vyjádřil oslovený ekonom Štěpán Křeček, který na dotaz uvedl, že masivní vlna uprchlíků před válkou bude mít dopady, kdy dojde v ČR ke zvýšení cen nájemného, zdražení potravin a sortimentu, jakým je třeba oblečení. Také školy a školky vyčerpají své kapacity. Zátěž pocítí i zdravotnictví. Podle něj na začátku zcela jistě převáží miliardové náklady, pokud vše půjde podle ideálního scénáře, na konci mohou být pozitiva. Záleží ale na řadě faktorů. Ideální scénář podle něj je, pokud se podaří Ukrajince integrovat a uplatnit je na pracovním trhu.

Kolik to bude celkem ČR stát, se redakce zeptala exministryně financí. "Nebudu střílet od boku, bez znalosti konkrétních dat nemohu dát kvalifikovaný odhad. Mám ale pocit, že ani vláda nemá namodelované různé scénáře, a to je pro mě nepochopitelné. Mají k dispozici odborníky, kteří jsou schopni propočítat různé varianty, to se ale neděje. Jisté je, že to bude v řádech desítek miliard, se kterými ale státní rozpočet nepočítá. Trochu mě děsí, když ministr Stanjura opakuje, že zatím s novelou nepočítá, přestože je všem kromě něj samotného jasné, že schválený rozpočet je mrtvý dokument," dodala Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že státní kasa bude na výdajové stránce trpět.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.