Prezident Pavel uklidil motorku a nabízí státnickou tvář. Mediální analytička je skeptická k nové změně kvůli odhalení mocenských klik

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2023

Komentář Jiřího Ovčáčka: Drsný motorkář, zemitý chalupář a neúnavný sportovec. Barvité propagační obrázky prezidenta Petra Pavla plnily několik měsíců stránky médií. Střih. Petr Pavel v OSN, v Evropském parlamentu, na mezinárodní konferenci, v tmavém konzervativním obleku. Pronáší vážná slova. Obrat v prezentaci hlavy státu je zřejmý. Pomůže ale udržet Pavlovu popularitu? Mediální analytička Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz vyjádřila skeptický pohled, vše podle ní překrývá vytváření mocenských klik na Pražském hradě.

Personální otřesy v prezidentské kanceláři už komentátoři probrali snad ze všech úhlů pohledu. Odezíraly se mocenské tahy na Pražském hradě, rozkrývala spojenectví a nepřátelství na Pavlově dvoře. Co nezůstalo skryto jako zřejmý projev obratu kormidlem v sídle českých knížat, králů a prezidentů, to je právě zřejmá snaha nově prezentovat Pavla ve státnické poloze.

Mnozí si jistě vzpomenou na roztomilé snímky z volnočasových prezidentových aktivit, ba i na koloběžce si Pavel v komnatách Pražského hradu zajezdil. Jenže... Češi se svou konzervativnější selskou povahou nemají rádi, když jejich předák příliš sestupuje do podhradí. A tak se objevuje po personálním zemětřesení pod taktovkou kancléřky Jany Vohralíkové »nový« prezident Pavel. Vážně hovořící o ruské agresi proti Ukrajině, evropské integraci, odkazu Václava Havla nebo o klimatické změně.

Podle mediální analytičky Ireny Ryšánkové ale obrat v prezentaci prezidenta Pavla nepomůže. Jak uvedla pro ŽivotvČesku.cz, veřejnost mnohem více vnímá hlavně již zmíněné personální boje v hradních prostorách. "Razantní personální změny mu naopak mohou uškodit. Petr Kolář, o němž se mluví jako o šedé eminenci Hradu, se stává jakýsi Martin Nejedlý 2.0, kancléřka Vohralíková má zesilující kontroverzní pověst. Běžný konzument dějů a zpráv vidí uzavírání se Hradu do sebe a vytváření mocenské kliky, tedy přesně toho, proti čemu se tehdy ještě kandidát Pavel vymezoval," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz Ryšánková pohled na dění na Pražském hradě.

Prezidentské sídlo není podle mediální analytičky vskutku vhodným prostorem pro »lidovou« zábavu s hlavou státu v hlavní roli. "Ano, Hrad nemůže být místo her a smíchu, stále je to státní úřad, který platí každý občan republiky, a není tedy možné, aby tam fungovali pouze lidé, kteří se vzájemně plácají po zádech a tvoří uzavřený okruh," poznamenala pro ŽivotvČesku.cz Ryšánková.

Za problém považuje také to, že boje o prezidentovu přízeň probíhají v krátké době po Pavlově usednutí na český trůn. "Lidé, kteří pracují v blízkosti prezidenta, žijí v určitém ghettu, je jich málo, jsou velmi privilegovaní a logicky zápasí o přístup k nejmocnějšímu. V případě prezidenta Pavla je tak ale příliš brzo, příliš viditelně. A hlavně je tato politika prováděna lidmi, kteří během kampaně předstírali, jak přesně proti tomu, co teď sami vytváří, bojují," uvedla Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz.

Čas tedy ukáže, zda se podaří splnit hlavní cíl rošády na Pražském hradě, udržet a možná i posílit Pavlovu popularitu ve veřejnosti. Je to těžká disciplína, což pro Česko platí mnohonásobně. Věděl to už Karel Havlíček Borovský, který ve Křtu svatého Vladimíra bravurně a zemitě diagnostikoval zvláště český přístup k osobnostem: "Dnes vám, bozi, vy ubozí, kadidlo lid pálí, a zejtra vás jako smetí v kalužinách válí."

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.