Primář infekčního oddělení odhalil, jestli se lidé plně uzdraví, když mají těžší průběh covidu

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 3. 2021

Přibližně deset procent pacientů prodělávalo nemoc covid-19 déle než tři týdny. U menšího procenta pacientů pak uzdravení trvá v řádu měsíců. Velmi častým příznakem jsou přetrvávající únava, slabost, které lze přičíst jak plicním, tak srdečním následkům, ale také chronickému únavovému syndromu. Řada lidí se obává toho, že když nemoc prodělají, mohou následovat celoživotní komplikace. To se ale děje zřídka. "Trvalé následky jsou po covidu velmi vzácné," řekl pro ŽivotvČesku.cz primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

O dlouhodobých dopadech onemocnění covid-19 na lidské zdraví se toho zatím do hloubky mnoho neví. Dosud v této oblasti mnoho studií nevzniklo a ty, které vznikly, se povětšinou soustředily na kratší časové období. I přesto někteří lidé následky mají, jde ale podle primáře Pavla Dlouhého spíše o vzácný jev.

"My jsme k tomu vydali stanovisko infektologické společnosti (Společnost infekčního lékařství), protože se lidé děsí, kolika z nich budou lékaři muset transplantovat plíce a kolika lidem selže srdce a podobně. Rekonvalescence po covidu, pokud je průběh těžší, tak je určitě delší než je u chřipky či jiných infekčních viróz. Víme, že lidé jsou déle unavení, že se zadýchávají, mají bolesti hlavy či svalu a potřebují delší čas na uzdravení. Stovky tisíc lidí to zažilo, že když infekce probíhala těžším průběhem, lidé potřebovali delší dobu na zotavení," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Nejběžnějším problémem, který studie uvádí, je dlouhodobé vyčerpání nebo svalová slabost. Infekcí totiž může být poškozeno hned několik orgánů. Zkušenosti ze zahraničí navíc ukazují, že v některých případech následky koronavirové infekce končí i fatálně. Jde ale o minimum případů.

"U lidí, kteří vyžadovali intenzivní péči a podobně, to platí ještě více. U těchto pacientů, kteří jsou na kapačkách, ventilaci, podpůrných lécích, tam je potřeba dlouhodobá rekonvalescence. Trvalé následky jsou po covidu velmi vzácné. Jde o zánětlivé vazivovatění, říká s tomu fibrotizace v plicích, během kterého v určité tkáni nebo orgánu dochází ke zmnožení vazivové tkáně. Přes to vazivo hůře či vůbec neprochází kyslík, což může komplikovat výkonnost plic v dalších letech. Pokud je někdo takto ohrožen, tak se dávají na tři měsíce kortikoidy, ale jde o zlomek lidí. Týká se malého množství lidí. Pak jsou vzácné následky, jako je poškození srdce, ale jde o jednotky, maximálně desítky pacientů v celé republice," dodal pro ŽivotvČesku.cz Pavel Dlouhý - primář z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice.

Vědci z Oxfordské univerzity potvrzují, že mnozí pacienti propuštění z nemocnice trpí dušností, únavou, ale také neurologickými problémy i dva až tři měsíce od nákazy koronavirem. Někteří lidé si stěžují i na takzvanou mozkovou mlhu nebo výpadky paměti. Většina lidí se ale z následků covidu po pár měsících plně zotaví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.