Proč stál kůň dcery Petra Kellnera 250 milionů. Promluvil jezdec Josef Váňa o vzácnosti superzvířete

Anna Kellnerová koně miluje
Anna Kellnerová koně miluje
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 3. 2021

Informace o tragickém úmrtí Petra Kellnera (†56) zasáhla nejen jeho nejbližší, svět byznysu, ale do smutku se ponořil i svět sportu. Skrze společnost PPF byl majitelem televize O2 TV, která vlastní práva na českou fotbalovou ligu, soustrast rodině vyjádřila i fotbalová Slavia, ve které měla PPF podíl mezi lety 1994 a 1997. Dcera nejbohatšího Čecha Anna je úspěšnou reprezentantkou v parkuru, pro kterou v roce 2018 koupil koně se jménem »Catch me if you can« za 250 milionů korun. "Kobylka měla vynikající původ, cena se vyšplhala zájmem více subjektů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz legendární jezdec Josef Váňa, proč kůň dosáhl astronomické ceny. Navíc popsal, že nešlo o investici z rozmaru, ale měla logiku.

"S parkurama jsem začínal. Pravda je ta, že kobylka, kterou koupil pan Kellner pro svou dceru, měla vynikající původ, už v tu dobu i celkem slušnou výkonost. Nechtěl ji jen pan Kellner sám, ale tehdy i americký miliardář Bill Gattes pro svou dceru Jennifer, takže cena se vyšplhala zájmem více subjektů," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Josef Váňa.

Tehdy klisně bylo deset let. "Jsem rád, že jde kobyla do dobrých rukou. Přeji jí a Anně co nejvíc štěstí do budoucna,“ uvedl krátce po prodeji německý majitel stájí Paul Schockenmöhle, který na prodeji výrazně vydělal, a to o 50 milionů korun více, než nabídl americký miliardář.

Kellnerova finanční skupina PPF patří v Česku k hlavním sponzorům jezdeckého sportu. A podle jezdce Josefa Váni nešlo o nákup koně, který by neměl smysl.

"V koupích koních hraje nějakou roli prestiž. Jsem přesvědčený o tom, že do budoucna může jít u této klisny o dobrý kšeft. Investice se v tomto případě může vrátit nejen v podobě případných úspěchů. S ohledem na to, že jde o klisnu s kvalitními geny, lze těžit i z prodeje jejich hříbat, či dokonce embryí. Jejich aukce jsou v dnešní době zcela běžné. U plnokrevníků to není možné, protože se berou jako živel zplozený přirozenou cestou, takže v tomto směru v byznysu cena hrála svou roli," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Váňa.

"Svým způsobem, pokud klisna bude plodná a bude schopná dávat dva, tři potomky za rok, kteří budou donošení v jiných matkách, proč ne. Pan Kellner by asi nekoupil zajíce v pytli," dodal pro ŽivotvČesku.cz letitý odborník přes koně Josef Váňa, že kůň za 250 milionů je zajímavou investicí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.