Proč ženy vydělávají převážně méně peněz než muži: Ekonom promluvil i o takzvané minimální důstojné mzdě

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 7. 2023

Nezaměstnanost v Česku pokračovala v červnu v poklesu, snížila se na 3,4 procenta z květnových 3,5 procenta. Bez práce bylo na konci června 249.792 lidí, o 4101 méně než v květnu. Volných pracovních míst naopak přibylo téměř o tisícovku na 286.690 pozic. Pracovní trh ovlivňují spolu s dlouhodobě vysokým zájmem o zaměstnance převážně v dělnických a vysoce odborných profesích či řemeslníky také sezonní práce, uvedl dnes Úřad práce ČR. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka s dotazem, co stojí za tím, že ženy jsou mnohdy hůře finančně ohodnocovány než muži. Nejen k danému tématu poskytl obsáhlé vysvětlení.

Nezaměstnanost v Česku naposledy stoupla letos v lednu, a to na 3,9 procenta, v únoru stagnovala, od té doby se snižuje. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala uznávaného ekonoma, kolik peněz je optimum pro běžného Čecha, a to tak, aby poměrně komfortně vyžil.

"V ČR se vypočítává takzvaná minimální důstojná mzda, která by měla zabezpečit bezproblémové vyžití. A to s tím, že člověk si dokáže odkládat nějaké peníze na horší časy. V současnosti jde o částku 40.912 korun. To je tedy částka, kterou když lidé vydělávají, tak by měli bez problémů vyžít při poměrně vysoké kvalitě života. V této částce se pak počítá s tím, že 7442 korun měsíčně vynakládá na potraviny, 12.811 korun se vynakládá na bydlení, 1414 korun se měsíčně průměrně vynakládá na oblečení a obuv, 1987 korun na dopravu. Dále 1402 korun se vydává na telekomunikace. Také by lidem měly zbýt prostředky na volný čas, případně vzdělávání ve výši 3527 korun. Na zdraví a hygienu jim pak zbyde 1350 korun a ještě si mohou 4175 korun odkládat na úspory, což je částka, kterou když si budou pravidelně odkládat, tak by je měla bezpečně zajistit na důstojné stáří," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník přes finance.

Nejvyšší nezaměstnanost byla v červnu v Ústeckém kraji s podílem lidí bez práce 5,3 procenta, následoval Moravskoslezský kraj s 4,7 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v červnu v Jihočeském kraji s 2,4 procenta. O desetinu procentního bodu vyšší byl podíl lidí bez práce shodně ve Zlínském a Pardubickém kraji a na Vysočině, uvedl Úřad práce ve své tiskové zprávě.

Proč mají drtivě ženy nižší finanční ohodnocení, byl další dotaz na poradce premiéra v ekonomické oblasti Štěpána Křečka. "Částka minimální důstojné mzdy se přibližuje průměrné mzdě v ČR, která je za první čtvrtletí letošního roku 41.265 korun. Bohužel, faktický stav v naší zemi je takový, že dvě třetiny lidí na průměrnou mzdu nedosáhnou. Česká republika patří k zemím, kde je výrazný rozdíl v odměňování žen a mužů. Samozřejmě bychom měli směřovat do stavu, že odměňování bude bez ohledu na pohlaví stejné, ale ve většině zemí EU jsou tyto rozdíly značné. Je to dáno tím, že mnozí zaměstnavatelé se u žen obávají, že buď odejdou na rodičovskou, nebo když děti budou nemocné, tak se ženy nebudou moct věnovat pracovním povinnostem. Proto když se povyšuje, tak se více muži dostávají k lukrativnějším pozicím a ohodnocení v průměru je tak vyšší u mužů než u žen. Postupem času by se ale tato nerovnováha měla srovnávat," vysvětlil ekonom.

Ukrajinských občanů s dočasnou ochranou, kterou jim Česko udělilo kvůli napadení jejich země Ruskem, evidovaly úřady práce ke konci června 15.880, tedy zhruba o 900 méně než o měsíc dřív. Tvořili necelých šest procent evidovaných nezaměstnaných. V polovině roku v České republice pracovalo 105.180 ukrajinských občanů s dočasnou ochranou.

"Ukazuje se, že mzdová úroveň v ČR zaostává oproti jiným zemím v západní Evropě. Proto je důležité, aby mzdy v ČR nadále rostly, a určitě bych si přál, abychom se v tomto směru více a rychleji přiblížili západní Evropě, kdy budou i u nás mzdy rychlejším tempem narůstat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.