Profesor Prymula prozradil zásadní věc. Proč koronavirus nemá nadvládu nad dětskými životy

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Děti mohou být podle odborníků skrytí superšiřitelé koronaviru. Pokud se totiž nakazí, tak i když mají jen mírné příznaky, jsou nositeli většího množství koronaviru. Zajímavostí je, že jejich organismus tolik netrpí, pokud dojde k nákaza jako u dospělých. "Rostoucí počet vědců si myslí, že rozdíl mezi dospělými a dětmi může být dán stavem jejich cév," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Současný covid-19 postihuje jen málo děti, ty se ale mohou stát jeho přenašeči. Větší příznaky zpravidla děti nemívají. Natož plně rozvinutou nemoc. Děti mají trochu jiný imunitní systém, než dospělí a staří lidé.

"Děti tvoří pouze malou část infikovaných virem SARS-CoV-2, virem, který způsobuje COVID-19. Velký průzkum prováděný americkým CDC zjistil, že děti ve věku 17 let a mladší, které tvoří 22% populace USA, tvoří méně než 2% potvrzených infekcí COVID-19 ve Spojených státech. Bylo navrženo několik teorií, které vysvětlují, proč děti nejsou tak nemocné. Patří mezi ně možnost, že mají silnější a účinnější počáteční imunitní odpověď na virus než dospělí a že mohou mít určitou imunitu proti nedávnému vystavení podobným virům. Ale rostoucí počet vědců si myslí, že rozdíl mezi dospělými a dětmi může být dán stavem jejich cév," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

Uznávaný epidemiolog dále nastínil, proč tomu tak je. "Mnoho dospělých s vážným COVID-19 má narušenou srážlivost v cévách, což vede k infarktu nebo mozkové mrtvici. Zdá se, že srážení souvisí s nefunkčním endotelem, hladkou tkání, která lemuje krevní cévy a normálně brání srážení. Normálně se krevní sraženiny tvoří pouze k zastavení krvácení z poranění, ale pokud je endotel poškozen, mohou se také tvořit sraženiny. U dětí tento problém není," dodal Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Nejhůře snášejí covid 19 lidé staří a zejména chronicky nemocní, nejvíce ti s nadváhou. Jejich plíce infekci neudýchají a lidé končí na JIP. Takže většina současných opatření je právě kvůli těmto chronicky nemocným pacientům.

Česko prochází obdobím, kdy každoročně lékaři zaznamenávají nástup epidemie chřipky. Letos...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.