Profesor Prymula prozradil zásadní věc. Proč koronavirus nemá nadvládu nad dětskými životy

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 11. 2020

Děti mohou být podle odborníků skrytí superšiřitelé koronaviru. Pokud se totiž nakazí, tak i když mají jen mírné příznaky, jsou nositeli většího množství koronaviru. Zajímavostí je, že jejich organismus tolik netrpí, pokud dojde k nákaza jako u dospělých. "Rostoucí počet vědců si myslí, že rozdíl mezi dospělými a dětmi může být dán stavem jejich cév," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

Současný covid-19 postihuje jen málo děti, ty se ale mohou stát jeho přenašeči. Větší příznaky zpravidla děti nemívají. Natož plně rozvinutou nemoc. Děti mají trochu jiný imunitní systém, než dospělí a staří lidé.

"Děti tvoří pouze malou část infikovaných virem SARS-CoV-2, virem, který způsobuje COVID-19. Velký průzkum prováděný americkým CDC zjistil, že děti ve věku 17 let a mladší, které tvoří 22% populace USA, tvoří méně než 2% potvrzených infekcí COVID-19 ve Spojených státech. Bylo navrženo několik teorií, které vysvětlují, proč děti nejsou tak nemocné. Patří mezi ně možnost, že mají silnější a účinnější počáteční imunitní odpověď na virus než dospělí a že mohou mít určitou imunitu proti nedávnému vystavení podobným virům. Ale rostoucí počet vědců si myslí, že rozdíl mezi dospělými a dětmi může být dán stavem jejich cév," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula.

Uznávaný epidemiolog dále nastínil, proč tomu tak je. "Mnoho dospělých s vážným COVID-19 má narušenou srážlivost v cévách, což vede k infarktu nebo mozkové mrtvici. Zdá se, že srážení souvisí s nefunkčním endotelem, hladkou tkání, která lemuje krevní cévy a normálně brání srážení. Normálně se krevní sraženiny tvoří pouze k zastavení krvácení z poranění, ale pokud je endotel poškozen, mohou se také tvořit sraženiny. U dětí tento problém není," dodal Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Nejhůře snášejí covid 19 lidé staří a zejména chronicky nemocní, nejvíce ti s nadváhou. Jejich plíce infekci neudýchají a lidé končí na JIP. Takže většina současných opatření je právě kvůli těmto chronicky nemocným pacientům.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.