Prokousne kůži a vpustí jed. Do 5 týdnů ožijí zápřednice jedovaté. Bioložka odhadla, zda se letos přemnoží
Snad každý už slyšel o nejjedovatějším pavoukovi Česka, který dorůstá až do velikosti dvou a půl centimetru a dokáže prokousnout lidskou kůži. Pavouk zápřednice jedovatá se rozšířil do celého Česka a pro některé jedince setkání s ním může být značně nepříjemné. Podle bioložky Ivany Hradské mohou být letos lidé více klidnější, moc jich v Česku nebude. "Letošní zima je výrazně mrazivá, což obecně teplomilným pavoukům neprospívá," řekla pro ŽivotvČesku.cz bioložka Ivana Hradská.
Vlivem příznivých klimatických podmínek se pavoukovi v Česku daří. Rozšířil se s oteplováním z jihu Moravy do zbylých částí země. Ovšem vlivem letošní zimy jich tolik nebude.
"Zápřednic je několik druhů a nejvyšší toxicita je u zápřednice jedovaté. Vzhledem k tomu, že byla zima v rámci teplot taková, jaká má být, tak se domnívám, že letos by jich nemuselo být tolik vzhledem k vysokým mrazům. Byli jsme zvyklí na poměrně teplejší zimy, což hmyz obecně ovlivní, a současná zima bude mít vliv i na zápřednici jedovatou," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz Ivana Hradská, která se zabývá zejména výzkumem pavouků na území Česka.
"Pro přezimování nymf nebylo ideální zimní počasí a uvidí se. Začínají být aktivní jakmile vyleze sluníčko, někteří pavouci už vylezou v březnu. Záleží na počasí," dodala pro ŽivotvČesku.cz respektovaná bioložka.
Tento pro některé jedince nebezpečný pavouk je mírumilovný, ale pokud se cítí v ohrožení, neváhá kousnout. Nejvíce jde o případy, kdy matka hlídá mláďata či vajíčka. Reakce na kousnutí zápřednicí se u lidí různí. Může dojít ke zdravotním komplikacím, které nemusí být příjemné. Největší problém takové kousnutí může představovat pro alergiky.
Odborníci se shodují, že žádný živočich, ani zápřednice, aktuálně žijící v České republice nezpůsobí u zdravého člověka závažné komplikace nebo dokonce smrt.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.