Proroctví Baby Vangy: Putin bude pánem světa. I v tom zlém potřebujeme najít smysl, vysvětlila odbornice

Profimedia
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
michal.broz@zivotvcesku.cz
Publikováno: 29. 3. 2022

Miliony lidí na světě věří, že bulharská jasnovidka Vangelija Pandeva Dimitrová – Gušterová (†85), přezdívaná Baba Vanga či Nostradamus z Balkánu, měla dar nahlížet na věci budoucí. Její život i předpovědi jsou často zahalené mlhou, dají se vykládat různě a mnohé si žijí svůj vlastní život, zvláště v době sociálních sítí. Aktuálně se mluví o předpovědi, podle které Rusko ovládne celý svět. Vliv těchto zpráv na lidskou mysl popsala pro ŽivotvČesku.cz psychoterapeutka Klára Rudolfová.

Do svých dvanácti let byla Vangelija obyčejnou dívkou, jakých v tehdejší Osmanské říši žily miliony. Vše se změnilo, když přežila tornádo, které ji připravilo o zrak a téměř i o život. Podle vyprávění ji větrný vír zvedl do výšky několika metrů a odnesl, několik dní pak byla pohřešovaná.

Když ji našli, měla údajně oči zaslepené prachem. Od té doby ale »viděla« věci, které lidské oko běžně nevidí. Tak život bulharské mystičky popisuje například kniha Proroctví jasnovidky Vangy od Ženi Kostadinové.

Deník Mirror před pár dny přinesl předpověď, která se má týkat roku 2022. Vanga prý viděla Rusko jako supervelmoc a jeho vůdce jako pána celého světa. Svěřit se s tím měla spisovateli Valentinu Sidorovi. "Jediné, co zůstane nedotknuto, bude sláva celého Ruska a jeho vůdce," měla mu říct s tím, že vidí příliš mnoho mrtvých a nikdo nebude moci Rusko zastavit.

Co přitahuje lidi k předpovědím a proroctvím, popsala psychoterapeutka Klára. "Jako lidé potřebujeme něčemu věřit, dostávat odpovědi na otázky, i ve zlých dobách potřebujeme najít nějaký smysl. Věštby a proroctví mohou pomoci v tom, že dávají určitou naději," popsala pro ŽivotvČesku.cz odbornice na lidskou mysl a duši.

Energetická krize, příliv uprchlíků před válkou, inflace a další vlivy jsou tím, co čím dál více posílá ceny různých komodit směrem nahoru. Nemluvě o válce. Řada lidí dopady zmíněného začíná silně pociťovat. Podle ekonoma Lukáše Kovandy (41) to nejvíce odnesou lidé, kteří už teď jedou lidově řečeno »nadoraz«. Podle sociologa Petra Hampla se z řady lidí stanou bezdomovci, oba to uvedli pro ŽivotvČesku.cz ohledně toho, jaký rok čeká Čechy v rámci životní úrovně.

"Stejně tak ale mohou i uškodit, pokud se k nim příliš upneme. Pak nás mohou vyděsit, dostat do nepohody. V tu chvíli je důležitá podpora našeho okolí, je potřeba mluvit o svém strachu, zavolat blízkým a klidně se i ptát, co si o tom, co řekl věštec, myslíš?" vysvětlila Klára Rudolfová.

Při výkladu jakýchkoli proroctví je nicméně potřeba opatrnost, protože jsou často ne zcela srozumitelná a dají se vykládat mnoha způsoby. Opatrní bychom podle psychoterapeutky měli být i my. "Pro naši pohodu je důležitá i disciplína ve smyslu umět zastavit příliv zpráv, které se na nás o konfliktu na Ukrajině valí. Vypnout televizi, počítač, rádio a prostě si od toho odpočinout," dodala pro ŽivotvČesku.cz Klára Rudolfová. 

Zprávy posledních dnů ohledně zdravotního stavu prezidenta Vladimira Putina (69) míří zejména na jeho psychiku. Objevují se spekulace, že trpí mozkovou poruchou způsobenou demencí, Parkinsonovou chorobou nebo prudkými návaly vzteku v důsledku léčby rakoviny steroidy, o čemž svědčí jeho odulost v obličeji a v oblasti krku, uvedl server Daily Mail. Kreml jakékoliv informace o špatném zdravotním stavu hlavy Ruské federace odmítá. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila psychologa Jeronýma Klimeše (54), který se zamyslel nad možnou diagnózou muže, který 24. února vydal rozkaz k invazi vojsk na Ukrajinu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu