První rozepře prezidenta a vlády kvůli podpisu penzijní novely. Pavel kabinetu Fialy vytkl malé informování. Spor okomentoval Karel Havlíček

Petr Pavel a Petr Fiala
Petr Pavel a Petr Fiala
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 9. 2023

Komentář: Prezident Petr Pavel dnes odmítl tvrzení, že by otálel s podpisem penzijní novely. Podle něj si měla vláda naplánovat takový harmonogram schvalování zákona, aby bylo možné využít pro posouzení všechny stanovené lhůty. Míní, že kabinet před schválením nevedl dostatečně intenzivní informační kampaň o chystaných změnách v předčasných penzích, aby se na ně lidé mohli připravit. Pavel to řekl novinářům v Karlovarském kraji při zahájení školního roku. Ministr práce a sociálních věcí a vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že lidé o vládním záměru věděli od dubna. Pro ŽivotvČesku.cz situaci, která působí »jako první spor prezidenta s kabinetem premiéra Fialy«, okomentoval bývalý dvojnásobný ministr Karel Havlíček.

"Pan prezident udělal dva klíčové akty v rámci důchodů. První je silně rozporuplný, kdy na jednu stranu tvrdí, že má velkou ústavní pochybnost, to byla jarní záležitost, přesto to podepsal. Dle mého upřednostnil ekonomicko-politický pohled před ústavněprávní pochybností. Nyní to je v situaci, kterou nepochopí asi nikdo. Člověk by chápal, kdyby to vetoval, člověk by pochopil, kdyby to nepodepsal, na to má samozřejmě právo, ale to, že to podepsal o pár hodin později s ohledem na to, že novela nebude platit od září, ale od října, že to bude stát miliardy korun, tak to nikdo nepochopí. Logicky teď každý říká, proč to nepodepsal dříve, ušetřilo by se několik miliard korun," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lídr stínové vlády Karel Havlíček.

"Myslím si, můj názor je takový, že s tím opravdu problém měl. Na druhou stranu mu to pan premiér Fiala důrazně vysvětlil, takže rozpor přestal mít," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Karel Havlíček.

Důchodová novela zkracuje možnost jít do penze dřív z pěti na tři roky, zvyšuje krácení pobírané částky, zpomaluje růst penzí při pravidelné valorizaci a mění podobu mimořádné valorizace. Vláda původně počítala s tím, že by změny mohly platit od září. Prezident na konci srpna sdělil, že má k normě výhrady a rozhodne, zda ji vetuje, nebo podepíše později. Podpis připojil 1. září, účinnost tak bude od října. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli řekl, že by kvůli měsíčnímu odkladu mohlo jít do předčasné penze až o 10.000 lidí dřív, jen příští rok by to mohlo stát až čtyři miliardy korun. Podle některých politiků Pavel s podpisem otálel.

"(Vláda) měla také přijmout takový harmonogram, který by umožňoval schválení zákona do této lhůty s využitím všech lhůt na posouzení. Já jsem tu novelu dostal 24. srpna, 28. srpna jsem se jí mohl začít věnovat a 1. září jsem ji podepsal, přičemž prezident má na posuzování každého zákona 15 dní. Já jsem ji podepsal ještě před polovinou tohoto termínu. Pokud mi někdo chce vyčítat, že jsem váhal, pak by se měl podívat na celý ten harmonogram a uvědomit si, že novela v Senátu ležela třeba měsíc, u mě necelý týden," řekl prezident.

Pavel měl k novele výhrady. Poukazoval na to, že nový model mimořádné valorizace je dražší než ten dosavadní. Dnes řekl, že pokud by inflace v budoucnu zas strmě rostla, kvůli nákladnější nové podobě mimořádného přidávání by pak vláda znovu musela přijímat nárazově nějaký zákon k regulaci výdajů. Pavlovi chyběla v novele také přechodná lhůta pro zpřísnění předčasných penzí. Jurečka několikrát zopakoval, že lidé o vládním záměru věděli od dubna.

"Argument, že o tom lidé věděli už od dubna, moc neobstojí, protože lidé by přece měli mít možnost nejenom se s tím seznámit, ale také si zvážit, jestli a za jakých podmínek se jim vyplatí žádat o předčasný důchod," řekl prezident. Podotkl, že se tak šedesátníkům »ze dne na den« zkrátila doba pro možný odchod do předčasné penze. Dodal, že průměrně 10.000 lidí žádá o předčasný důchod v poslední době každý měsíc.

"Vláda naplánovala důchodovou novelu, která je vlastně prvním krokem k důchodové reformě, tak, aby platila od 1. září. Podle mého názoru měla v tomto úsilí vyvinout velice intenzivní informační kampaň, aby lidé, kterých se to týká, věděli, do čeho jdou, tedy jestli se jim vyplatí, nebo nevyplatí o předčasný důchod žádat," uvedla dnes hlava státu.

Prezidentovo váhání ohledně podepsání novely vyvolalo velké emotivní diskuze zejména na sociálních sítích. Pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček před dvěma dny vysvětlil, proč se tak dělo a co to pro lidi, kterých se to týká, znamená.

"Znamená to, že budou mít více času na dřívější odejití podle starých pravidel do penze. To ale bude zároveň znamenat nějaké dodatečné výdaje důchodového systému, které se budou muset zapracovat do státního rozpočtu. Jelikož důchodový systém je dlouhodobá záležitost, tak tato »jednoměsíční epizodka« nebude mít v dlouhodobém vývoji v podstatě žádnou roli a lehké nepříjemnosti, které to při sestavování státního rozpočtu způsobí, tak se zapracují, tedy neměl by to být velký problém. Důležitý je výsledek, který je, že změny se přijaly a dlouhodobě budou náš důchodový systém stabilizovat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

"Pan prezident dal tedy seniorům trochu času navíc. Podmínky se změní zlomově a není u nich přechodná doba. Tedy ti, kteří o odchodu do důchodu uvažovali, už by to bývali nestihli, protože vyřízení žádosti nějakou dobu trvá, tak díky panu prezidentovi získali trochu času navíc, aby v případě, že chtějí odejít dříve do důchodu, si stihli žádost vyřídit," dodal Křeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.