První výhled na Velikonoce: Teplotní odchylka bude i na konci března zůstávat kladná

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Martina | Redaktorka a korektorka
[email protected]
Publikováno: 4. 3. 2024

Velikonoce nemají pevně stanovené datum. V kalendáři může velikonoční neděle připadnout na jakýkoli den od 20. března do 25. dubna. "Za uvedené období možného výskytu Velikonoc vzroste průměrná denní teplota v pražském Klementinu z 5,4 °C na 10,2 °C," uvedla odbornice přes počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a následně zmínila pár dat z let minulých.

Teplotní extrémy na jarní svátky bývají v širokém rozmezí. "Nejvyšší teplota vzduchu během Velikonoc byla v Praze naměřena 23. dubna roku 1968 a vystoupala na 30,9 °C, naopak ta nejnižší na stanici Desná-Souš z 21. března 1962 byla -18,5 °C, v roce 2012 pak na Jizerce klesla rtuť teploměru 8. dubna k -20,5 °C," popsala konzultantka počasí Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a nastínila, jaké by mohly být Velikonoce letošní.

Velikonoční neděle letos připadá na 31. března. "Výhledy počasí, které počítají teplotní a srážkové odchylky od dlouhodobého normálu na několik týdnů dopředu, ukazují, že teplotní odchylka i na konci března bude zůstávat kladná a že letošní Velikonoce tak budou připomínat počasím svátky jara. Ne jako v roce 2013, kdy Velikonoce připadly na stejné datum jako letos a na Moravě a ve Slezsku napadlo nejvíce sněhu v nížinách za celou zimu," vylíčila pravděpodobnou předpověď počasí na velikonoční svátky Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.